Na obecní viničce ve Střeni, kde pěstují ranou a poloranou odrůdu vinné révy, už letos mají sklizeno a víno kvasí v demižonech ve sklepě. „Letošní rok vinařům přál i v naší oblasti, která je pro víno netradiční. Na jaře jsme ovšem měli problémy s vymrzáním odrůdy Solaris, takže hroznů bylo méně a na burčák jsme je museli dokoupit od vinaře, pana Paličky z Odrlic,“ popisoval starosta Střeně Jiří Nevima.

Ranou odrůdu Solaris sklízeli ve Střeni 18. září a společně s další „vinařskou“ obcí na Olomoucku, Příkazy chystali šťávu na burčák. „Moc se povedl,“ usmál se starosta.

Obsah cukru v hroznech byl nad očekávání. U Solaris 25 až 26 – jednotka cukernatosti se udává ve stupních normalizovaného moštoměru. To v podstatě odpovídá výběru z hroznů.

„Odrůda Souvignier gris se taky povedla co do kvality, 22 až 23, vloni nebyla taková cukernatost,“ uvedl Jiří Nevima.

Zatímco Solaris se vypil v podobě burčáku, Souvignier gris, což je hodně aromatická odrůda, již kvasí ve sklepě. „Na tajném místě, kde máme vhodnou teplotu od 10 do 12 stupňů Celsia,“ usmál se starosta.

Mladé víno, pokud se podaří, ochutnají místní počátkem letošního adventu na setkání u obecního stromečku.

Příkazy: moc hezké, aromatické

Podobné plány mají i Příkazy. „Zrovna včera jsem se byl dívat, míchal jsem a překoštovával. Bude to moc hezké aromatické víno,“ potvrdil starosta obce Jaroslav Sívek.

Na vinici mají Příkazy i odrůdu Hibernal. „Ten nám bohužel letos na obecní vinici hodně vymrzl,“ posteskl si starosta, jenž sám také pěstuje vinnou révu.

Obecní vinice ve Střeni čítá 200 hlav, Příkazy mají 250.

„Obecní viničky máme hlavně pro radost a inspiraci,“ poukázal starosta Příkaz Jaroslav Sívek.

První sklizně z mladých vinic a hotová vína však podle obou starostů potvrdily, že při vhodně zvolené odrůdě a přízni počasí se dají i na Olomoucku dělat hezká vína.

„I v podmínkách, kdy nemáme technologie a neprobíhá řízené kvašení za stálých teplot. Děláme čistě přírodní vína, jen lehce zasíříme,“ poukazoval starosta Nevima. „Určitě se nemáme za co stydět. Ale stále se učíme a zkoušíme,“ dodal Sívek.

Starosty obcí velice těší zájem občanů o obecní vinice, jejich pomoc během roku i společné akce spojené s obecním vínem, které mají stále větší oblibu.

„Díky vinicím rozvíjíme spolupráci se sousedními obcemi, naposledy jsme pomohli s novou obecní viničkou v Nákle, a komunitní život v obci. Z toho máme velkou radost,“ uzavřel starosta Nevima.