Na Pradědu i na Červenohorském sedle se už objevili první běžkaři. Pokrývka je ale zatím spíše na boby a sněhuláka.

V sobotu by podle meteorologů mohlo něco připadnout. Hlavně přituhne, což přeje střediskům s kanóny na výrobu umělého sněhu. V údolích a na sněhu může rtuť teploměru spadnout pod deset stupňů Celsia.

„Je do pěti centimetrů sněhu a běžkaři už přijíždějí, ale zatím to na běžky moc není, snad jen na rovných úsecích, někde na silnicích,“ uvedl Zdeněk Lysák, vedoucí areálu na Červenohorském se­dle.

Běžkaři se ve čtvrtek potili i na magistrále na Pradědu.

„Tak pět centimetrů. Místy je více nafoukané, ale dá se jen kousek, až na Švýcárnu to není,“ popisovala Marie Figurová z areálu na Ovčárně.

Střediska s výrobou umělého sněhu, už spustily sněhová děla.

„Na lyžování to ale nebude. Pokud bude mrznout, nejdříve příští víkend. Zatím tak na běžky nebo sáně, a to jen místy,“ uvedl Vladimír Drozna z lyžařského centra v Petříkově.

Hlubočky: Jsme připraveni zasněžovat

Sněhu, který tento týden pokryl Jeseníky, si zatím pořádně neužijí ani děti.

„Na boby by to snad mohlo být, ale sněhulák půjde stěží. Mrzne, je minus pět, sněhuláka slepit nepůjde,“ hlásili z Červenohorské­ho sedla.

Vloni byly areály v Jeseníkách v provozu mnohem dříve než letos.

„Taky to bylo špatné. Sice brzy napadlo, bylo půl metru sněhu. Jenže se oteplilo, odtál a pak se dalo pořádně lyžovat až mezi svátky,“ vzpomínal Zdeněk Lysák.

Na sníh čekají a mráz i střediska v nižších polohách Olomouckého kraje.

„Jsme připraveni zasněžovat. Čekáme, až to půjde. Snad dnes večer, ale těžko říct, jak teplota klesne a jak bude vypadat v dalších dnech,“ informovali ze skiareálu v Hlubočkách u Olomouce.

Sobota se sněhem a mrazem

Meteorologové předpovídají sněžení v noci na sobotu a během soboty. Odpoledne spíše sněhové přeháňky. V Olomouckém kraji ho ale každopádně spadne méně než v Beskydech.

„Může to být kolem pěti centimetrů, a to na celém území, nejen v Jeseníkách,“ uvedl Eduard Jarcovják z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě.

Přituhne. V Olomouckém kraji bude v noci minus jedna až minus pět, ale na severu v Jeseníkách i méně.

„V noci na neděli klesnou na minus pět až minus devět. A při vyjasnění, zejména v horských údolích, půjdou až do minus patnácti stupňů,“ upozornil meteorolog.