V Olomouci bude o víkendu přístupná například botanická zahrada a rozárium výstaviště Flora. V botanické zahradě a rozáriu na ploše sedm a půl hektaru nabízí mnoho odpočinkových a naučných zákoutí. K dispozici je dětské hřiště, děti si mohou vyzkoušet znalosti z poznávání dřeva některých stromů nebo si zahrát na dřevěný xylofon.

Zajímavá je také zahrada smyslů nebo zastavení u hmyzích hotelů a broukoviště. Rodiny s dětmi si mohou zahrát naučné hry Za tajemstvím rostlin nebo Za živočichy botanické zahrady.

Otevřená bude rovněž botanická zahrada přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která letos slaví 120 let od založení. Navazuje na tradici botanické zahrady někdejšího medicínskochirurgického lycea v Olomouci, která je poprvé zmiňována v roce 1787. Na ploše o rozloze přibližně půl hektaru je soustředěno téměř 1 500 druhů rostlin z celého světa. Pro pěstitele skalniček je po celou dobu Víkendu otevřených zahrad připravena poradna.

Kdo chce vyrazit mimo Olomouc, může se vydat například do nedalekých Slatinic, kde bude v sobotu od 12 do 20 hodin volně přístupná obnovená farní zahrada. Ve 14 a 18 hodin tam proběhnou komentované prohlídky a v 16 hodin začíná v kapli svatého Antonína na Malém Kosíři mše svatá. Kaple je od zahrady vzdálená jen necelý kilometr. Komentované prohlídky se ve slatinické farní zahradě uskuteční také v neděli, začínají ve 14, 16 a 18 hodin.

Do Víkendu otevřených zahrad se zapojilo také arboretum v Bílé Lhotě. Pro návštěvníky si připravili na sobotu i neděli komentované prohlídky. Začínají vždy ve 14 hodin, arboretem bude provázet erudovaný průvodce. Podrobné informace o všech akcích v regionu zájemci naleznou na webu Víkend otevřených zahrad .