Záplava barev a vůní čeká na návštěvníky olomoucké botanické zahrady a rozária, kde právě probíhá akce Vyznání růžím 2024.

„Termín festivalu vždy volíme tak, aby rozárium bylo v plném květu. Tisíce keřů růží všech barev vytvoří voňavou kulisu pro bohatý program, který tato akce nabízí. A letos je na co se těšit. Areál o rozloze téměř čtyř hektarů rozdělíme na několik tematických zón. Na své si přijdou všichni členové rodiny,“ pozvala za pořadatele Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Ilustrační foto
Olomouc čeká extrémní víkendová jízda. Nevídaná nálož festivalů a slavností

Lidé si oblíbený festival mohou užít v sobotu i neděli v době od 9 do 18 hodin. Pro děti jsou připraveny sportovní aktivity, například ringo, discgold, lukostřelba nebo cornhole. Nebude chybět ani jóga s profesionální lektorkou nebo beauty zóny s přírodní kosmetikou či designové šperky.

Pořadatelé lákají také na workshopy, floristické show, hudební program, komentované prohlídky rozária, přednášky i gastrozónu. Pěstitelé masožravých rostlin si určitě nenechají ujít výstavu Živé pasti, která probíhá ve sbírkových sklenících.

Festival Vyznání růžím bude v olomouckém rozáriu probíhat 8. - 9. června 2024
Vyznání růžím láká i na gastrozónu, muziku či piknikové koše. Tady je program

Nejen Olomoučanům se v neděli od 14 do 18 hodin otevře nová komunitní zahrada v Hněvotínské ulici, která vznikla loni jako druhá zahrada organizace DW7. Nachází se v areálu Fakultní nemocnice Olomouc a slouží především pro pěstování zeleniny obyvatelům přilehlého sídliště a zároveň jako oáza klidu pro všechny příchozí.

V nedalekých Slatinicích mohou lidé nahlédnout do komunitní bylinkové a květinové zahrádky u tamní fary. Otevřeno bude po celou neděli a kdo přijde, může se také občerstvit v příjemné místní kavárně Na faře.

Cukrárna u Muzea veteránů na návsi ve Slatinicích
Slatinice jako turistický tahák: relaxační zahrada, muzea, park, wellness i akce

Oblíbená botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově má v sobotu i neděli otevřeno od 10 do 16 hodin. U příležitosti Víkendu otevřených zahrad bude pro návštěvníky připraven nový audioprůvodce, takže si komentovanou prohlídku užijí kdykoli.

Botanická zahrada Petra Albrechta v ProstějověBotanická zahrada Petra Albrechta v ProstějověZdroj: Víkend otevřených zahrad, se svolením

Záhony plné vonných rostlin a bylin lákají k návštěvě areálu firmy Naděje Jarmily Podhorné v Brodku u Konice. V sobotu je tam otevřeno od 8 do 14 hodin, komentované prohlídky začínají v 9 a 11 hodin. Návštěvníci se dozví spoustu zajímavostí o rostlinách, které slouží pro výrobu přírodních tinktur a kosmetiky.

Noc kostelů v olomoucké katedrále sv. Václava
Noc kostelů v Olomouci láká na desítky míst. Tady je program

Nahlédnout do zahrady plné okouzlujících a křehkých květin je možné na květinové farmě Krásenka v přerovské místní části Vinary. Lidé si ji v sobotu mohou projít v době od 9 do 18 hodin, nebudou chybět ani komentované prohlídky a dílničky pro děti.

V největším a nejkrásnějším přerovském parku Michalov pořádají v sobotu od 9 hodin komentovanou prohlídku s průvodcem. Sraz účastníků je ve středu parku u fontány, procházka končí přibližně v 11 hodin u bistra U Králíčka.

Svátky města Olomouce. Průvod ke cti sv. Pavlíny patronky města
Olomouc ožije Svátky města, nově i s DrillFestem. Tady je program

Pro malé i velké návštěvníky se v neděli od 15 do 19 hodin otevře běžně nepřístupná farní Ježíšova zahrada v Rokytnici na Přerovsku. Lidé si tam prohlédnou záhony, kde se pěstují květiny pro výzdobu místních kostelů i kaple v hospici na Svatém Kopečku. Komentovaná prohlídka začíná v 15.30, od 16.30 zahraje cimbálová muzika Okybača. Připraveny jsou také zábavné aktivity pro děti a skákací hrad.

Podrobné informace jsou k dispozici na vikendotevrenychzahrad.cz.