Svátky města Olomouce

Olomouc – Koncert Davida Kollera, šermíři a žongléři, rekonstrukce bitvy, festival dobrého jídla, řemeslný jarmark, Hanácký farmářský trh či Olomoucký půlmaratón.

Na to vše se mohou těšit lidé, kteří se v pátek a o víkendu vydají do centra Olomouce. Krajská metropole ožije Svátky města.

Letos se navíc program oslav rozšíří z Horního na Dolní náměstí, do Bezručových a Smetanových sadů, ale i do prostor Korunní pevnůstky.

Trh na Dolním i v sobotu, s muzikou a zábavou pro děti

Olomouc - Letos poprvé se součástí Svátků města stane Hanácký farmářský trh na Dolním náměstí. Lidé si na něm nakoupí nejen v tradiční pátek, ale také v sobotu.

Pořadatelé totiž připravili pro zákazníky výroční variantu trhu s doprovodným programem.

Čekat je v sobotu na náměstí bude herní koutek pro děti, ochutnávka sezónních plodin a regionální speciality z celé republiky. K nákupu jim zahraje lidová hudba.

Slavnosti ve Šternberku: zábava, dílny i Ilona Csáková

Šternberk – Psychiatrická léčebna Šternberk zve všechny zájemce o prohlídku areálu, bývalé pacienty, ale i ostatní na dvanáctý ročník Léčebenských slavností pořádaných v pátek 17. a sobotu 18. června v areálu léčebny.

Hlavní hvězdou letos bude zpěvačka Ilona Csáková.

Hlavním dnem pro veřejnost bude sobota, kdy bude od 9 hodin připraven program pro děti i dospělé – jarmark stánků a výtvarných dílen s mořskou tématikou, nafukovací atrakce, soutěže.

Příchozí se mohou projet na koni nebo na čtyřkolce, vyzkoušet si terapii se psy, navštívit čajovnu, ale i aranžérskou dílnu.

VÍCE ZDE

Uničovský jarmark zve na šermíře, kejklíře i výstup na věž

Uničov – Šermířská vystoupení, historická hudba, katovská dílna, ale i loutkové divadlo pro děti či jarmarečné stánky lákají k návštěvě Uničova na Olomoucku.

Ve velkoplošném stanu u radnice bude pro děti nachystaná od 9 do 12 hodin výtvarná a řemeslná dílna a od 16 a 17 hodin se mohou pobavit s kašpárkem loutkového divadla.

V odpoledním bloku, který připadá od 18 do 22 hodin, budou k vidění sokolníci, veselé povídání z uničovské katovny, ukázka palných zbraní, šermířské, divadelní vystoupení ale i kejklování s ohněm. Návštěvníkům bude zpřístupněná od 15 do 18 hodin také radniční věž a velký skákací hrad.

Na závěr programu, v deset hodin večer pak uničovské Masarykovo náměstí zkrášlí ohňostroj s hudebním doprovodem.

VÍCE ZDE

Hanácké pupek světa: recese, veselice, dobroty

Velká Bystřice - Písněmi, tancem a veselými scénkami ožije v sobotu 18. června amfiteátr v zámeckém parku ve Velké Bystřici na Olomoucku. Město se už potřetí promění v Hanácké pupek světa, letos poprvé na zbrusu novém pódiu.

S pásmem, které každý rok rozvíjí nějakou mystifikaci o významu Velké Bystřice jako centra, pupku světa nebo nějaké osobnosti, která měla dopad na významnou dějinnou událost vystoupí spolek Hanáčtí patrioti.

K vidění bude i poslední bitva české armády pod českým velením, kterou svedla na Bílé hoře 1620, účastníci nahlédnou na ples do zámeckého sálu v dobách rokoka a poznají bystřickou galérku dvacátých let minulého století.

Součástí programu je lidová veselice, zábava, dobré jídlo a pití. Tradičně nebude chybět ani soutěž o nejlepší kořaličku.

VÍCE ZDE

Hanácké motoscuk zve na striptýz i rockové koncerty

Velký Újezd - Hanácké motoscuk. Tak se jmenuje akce, která se koná od pátku 17. do neděle 19. června ve Velkém Újezdu na Olomoucku.

V pátek se publiku představí kapely Korea punk, Object, či Stracené Ráj.

Na sobotu se pak účastníci motorkářské akce mohou těšit na Galaxy, Team Revival či například Kreyson.

Chybět nebude strip show, miss mokré tričko, soutěže, dobré jídlo a pití. Vstupné je dvě stě padesát korun, více informací zájemci najdou na www.motoscuk.com

VÍCE ZDE

Hody v Náměšti nabízí zábavu i pohádkovou prohlídku zámku

Náměšť na Hané - Divadelní představení, kapely, ale i pohádkové prohlídky zámku čekají na ty, kteří zavítají o nadcházejícím víkendu do Náměstě na Hané na tamní hody.

„V sobotu budou připravené pohádkové prohlídky zámku s názvem Z pohádky do pohádky a také taneční zábava se skupinou Sax ve 20 hodin,“ lákají pořadatelé akce.

Nedělní program 19. června začíná v 9 hodin průvodem od kostela sv. Kunhuty do kaple Nejsvětější Trojice, kde se o tři čtvrtě hodiny později uskuteční mše svatá.

„Na 14 hodinu připadá divadelní představení žáků Základní školy s názvem Z dějin Náměště, od 15. 30 hraje kapela The Bridže. Občerstvení bude zajištěné a za nepříznivého počasí se program hodů koná v sále kulturního zařízení v Náměšti na Hané,“ doplňují organizátoři akce.

Psí oči v Pňovicích: soutěž o nejkrásnějšího psa i koncerty

Pňovice - Charitativní kulturní akce nazvaná Psí oči se uskuteční v sobotu 18. června v parku obce Pňovice na Olomoucku.

„Chceme touto akcí zvýšit zájem o psí útulek v Olomouci a o problematiku opuštěných psů všeobecně, nejen v Olomouckém kraji,“ vysvětluje hned cíl akce David Křížan z občanského sdružení Kirri, které akci spolupořádá.

Program bude rozdělený na denní a noční část. Přes den bude k vidění ukázka psovodů Policie české republiky, soutěž o nejkrásnějšího psa obce a nejbližšího okolí. Všem přítomným bude hrát Dj Dave, chybět nebude ani nabídka chovanců útulku a i následná prezentace psího útulku v Olomouci.

„Mezi porotci soutěže o nejkrásnějšího psa obce a nejbližšího okolí zasedne mimo jiné i herec Jiří Krytinář a zpěvák Lešek Semelka, kteří přislíbili svou účast,“ uvedl Křížan.

Na denní program od 14 do 18 hodin je vstupné v podobě psího krmiva v hodnotě padesát korun a lze jej zakoupit na místě.

„Veškeré vybrané vstupné v této podobě bude předáno psímu útulku,“ doplnil spolupořadatel.

Na nočním programu, který startuje v 18 hodin a potrvá do tří hodin ranních bude kombinace reprodukované hudby pod vedením DjDave a živých vstupů kapel Rachot petky a Subvert the autority.

Vstupné na noční program je 50 korun a výdělek ze vstupného na noční program bude stejně jako denní věnován Olomouckému psímu útulku.

Velký Týnec: děti se s rodiči vydají na cestu Pohádkovým lesem

Velký Týnec - Zhruba dva a půl kilometru dlouhá pohádková trasa čeká na malé i velké v lese ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Letošní, už čtvrtý Pohádkový les připravily dvě maminky na neděli 19. června. Účastníci se celkem projdou po třinácti stanovištích, budou na ně čekat pohádkové bytosti a soutěže.

„Start je v lese, v Komárově, místní části Velkého Týnce. Parkovat lze pod lesem, vše bude ale značené. Snažíme se, aby každým rokem přibylo něco nového, abychom naše pravidelné návštěvníky něčím překvapili a zároveň si všichni přišli na své. Takže i letos jsou nová stanoviště, kostýmy i soutěže,“ řekla spolupořadatelka akce Lucie Peňašková.

Také v cíli bude na účastníky pohádkové procházky čekat novinka – těšit se mohou na vystoupení skupiny historického šermu Non Sancti.

„Připravená bude i výstavka historických zbraní, lidé si mohou podívat na to, jak se zpracovávala vlna a kůže a už tradičně se děti mohou svézt na konících, ale také si opéct špekáčky,“ doplnila maminka, která na přípravě letošního ročníku spolu s druhou organizátorkou akce, Miroslavou Elsnerovou, pracovala asi tři měsíce.

Týnecký pohádkový les se koná v neděli 19. června od 13 hodin. Děti na vstupném zaplatí padesát korun, dospělí mají vstup zdarma.