Nablýskaní veteráni u orloje i na pevnůstce 

Na šest desítek motorových veteránů obsadí v sobotu ráno Horní náměstí v Olomouci. K vidění bude i unikátní americký chevrolet z roku 1916.

Poté se kolona vydá do okolí Olomouce na Svatokopecký okruh, odpoledne se pak historické automobily a motorky sjedou na fortu v Křelově.

VÍCE ZDE

Vánoce v srpnu? Přijďte do Čechovic

Vánoce v srpnu? Proč ne. V Čechovicích, místní části Velkého Týnce si vánoce udělají v sobotu 24. srpna. Akce se koná na tamním na hřišti od 16 hodin. K dostání bude mimo jiné i punč, opékat se budou špekáčky.

„Podmínkou účasti je, abyste přinesli pod stromeček jeden dárek. Neproděláte, jistě si jeden zase odnesete domů," vzkazují veřejnosti organizátoři akce.

Do Masných krámů na reggae i blues

Reggae party v atraktivním prostředí olomoucké historické pasáže si můžete užít v sobotu od 22 hodin. Akci v Masných krámech pořádá tamní Galerie Pro Radost a kavárna Déjavu.

Další hudební večer je připraven hned na neděli, příchozím i průchozím zahraje od 19 hodin kapela Blues Power.

Poslední letní akce na Sovinci

Poslední prázdninovou historickou akci s celodenním programem, tentokrát na téma sokolnických lovů a ukázek nazvanou Srnčí stezkou, pořádá o tomto víkendu, 24. a 25. srpna, občanské sdružení Dědictví, posádka hradu Sovinec.

„K vidění budou především draví ptáci, v pravidelných intervalech budou probíhat ukázky příletové poslušnosti a lovu atrapy kořisti. Těšit se můžete i na sokolnické besedy," uvedl Patrik Mondo Balon, hejtman hradní posádky z Občanského sdružení Špinavci.

Poznamenal, že ti nejodvážnější dostanou možnost se s dravcem na ruce vyfotit. Kromě toho se budou na 5. nádvoří po celý den konat loupežnické příběhy a šermířské pověsti, loutkové i hrané pohádky z lesa, nebo kejklířské kousky a žonglování. Po oba dva dny bude hrad otevřen od 9.15 do 18 hodin. 

Balony zaplní nebe nad Bouzovem

Barevné hejno horkovzdušných balonů po roce opět pokryje nebe nad pohádkovým hradem Bouzov.

Létat se bude v pátek a v sobotu, do oblak se vznesou na dvě desítky posádek, zazpívá Leona Machálková či "argemák" Jarek Filgas. VÍCE ZDE 

Libavá se otevírá, je tady letní Bílý kámen 

Na kole ale i pěšky v dobrých turistických botách. V sobotu 24. srpna se lidé opět mohou vydat do vojenského výcvikového prostoru na Libavé. V České republice ojedinělá cykloturistická akce láká už po třiadvacáté.

Vojenský prostor se návštěvníkům otevře mezi 7 a 16 hodinou. VÍCE ZDE

Na šternberském hradě promítají animované filmy 

Honza málem králem, nové animované dobrodružství komiksových hrdinů Čtyřlístek ve službách krále nebo Jak vycvičit draka. To jsou názvy filmů, které si nachystali na hradě Šternberk na Olomoucku na nadcházející víkend.

„Od pátku 23. srpna do neděle 25. srpna budou připraveny tři pohádky pod širým nebem na hradním nádvoří. Jde už o třetí ročník, začátky projekcí jsou vždy ve 20 hodin," uvedl ze správy hradu Jan Gottwald.

V případě nepřízně počasí bude promítání přesunuto do prostor hodovního sálu. Dospělí zaplatí 60 korun, snížené pro studenty, seniory a děti do 15 let je 40 korun. Rodinné pro dva dospělé a dvě děti je 160 korun a děti do 3 let mají vstup zdarma.Triky na kolečkových bruslích v olomouckém parku

Mistři na bruslích v olomouckém parku

Pozoruhodné kousky na kolečkových bruslích budou v sobotu od 10 hodin k vidění u letní scény ve Smetanových sadech.

Koná se tam mistrovství ČR ve freestyle bruslení. Na programu je freestyle slalom, rychlostní slalom a high jump.

U Uničova mají slet ultralehká letadla

Vírníci, vrtulníky nebo třeba motorové padáky a další okřídlené stroje, budou o nadcházejícím víkendu k vidění v Dětřichově, místní části Uničova. Koná se tady už čtrnáctý ročník sletu ultralehkých letadel.

„Zájemci se mohou proletět po okolí, chybět nebude občerstvení, makrely, klobásy, pivo a večer diskotéka," pozval na akci její hlavní organizátor Vladimír Linhart.

Poznamenal, že areál bude otevřený od 9 hodin a vstupné se vybírat nebude.

„Pokud bude počasí, jakože předpověď vypadá, že bude dobrá, tak by mohlo přiletět okolo stovky letadel z celé republiky," dodal. 

Rychtu v Samotiškách rozezní hudební festival

Skupiny Amy Winehouse Tribute, Amigos, Bored od board, Starý WeMeNa a Mareš & band vystoupí na druhém ročníku hudebního festivalu Signál 2013 v Samotiškách.

Akce se koná v sobotu na Rychtě u místního obecního úřadu. Vstupné je 90 korun. Bohaté občerstvení je zajištěné.

Na Helfštýně se předvede 300 kovářů

Téměř tři sta mistrů černého cechu bude letos hostit celosvětové setkání uměleckých kovářů na Helfštýně s názvem Hefaison. Dvaatřicátý ročník se uskuteční tento víkend 24. a 25. srpna.

Návštěvníci hradu budou moci pozorovat u rozžhavených výhní umělecké kováře při práci a kromě toho také obdivovat exponáty, vystavené na nádvoří.

Historickou kovárnu a přilehlá pracoviště obsadí celý víkend desítky kovářů, kteří za dvě hodiny přímo před zraky diváků zhotoví rozmanitá umělecká díla. Akce se vždy těší značnému zájmu přihlížejících návštěvníků.

Novinkou letošního ročníku Hefaistonu bude kovářský trojboj, soutěž, do které se bude moci zapojit i veřejnost. Lidé si můžou vyzkoušet vykování nejdelší špice na jeden ohřev, hod těžkým kladivem a nebo trefu podkovou. VÍCE ZDE