Čtyřicet otevřených památek a budov v Olomouci

Dny evropského dědictví v OlomouciV rámci Dnů evropského dědictví se v sobotu a v neděli v Olomouci otevře na čtyři desítky objektů.

Kromě historických památek bude možné si prohlédnout například  Andrův stadion, novou budovy přírodovědecké fakulty, či dva nejnovějších olomoucké hotely Ibis a NH.

„Podařilo se nám zajistit, že v sobotu vždy v celou hodinu, bude možné navštívit s průvodcem moderní budovu krajského soudu ve Studentské ulici," sdělil Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury.

K objektům, kam se jen tak někdo nedostane, patří například také fort na Tabulovém vrchu v areálu fakultní nemocnice, či pevnost ve Chválkovicích, která patří Armádě ČR.

Otevřené budou také kostely a další sakrální stavby, budova Českého rozlasu Olomouc, knihovny, muzea, Parkánové zahrady a Umělecké centrum univerzity Palackého a mnoho dalších.

Seznam otevřených památek a institucí

Farmářský i bleší trh s cirkusáky a muzikou

Biopečivo, zelenina, uzeniny, ekokosmetika, fair trade, biobavlněné či třeba rukodělné výrobky nabídnul návštěvníkům sobotní druhý ročník olomouckého BIOjarmarku.Hned tři trhy se v závěru týden sejdou v centru Olomouce.

Kromě pátečního Hanáckého farmářského trhu se bude u radnice od čtvrtka do soboty obchodovat s knižními tituly v rámci druhého ročníku Olomouckých knižních trhů.

„Součástí budou i autogramiády, autorská čtení a besedy. Účast nám přislíbily například autorka poezie Sylva LAuerová, Iveta Fabešová, která kromě autogramiády předvede i cukrářskou show, a objeví se i odbornice na Feng Shuei Iva Matyášová," nastínil program Vít Macháček, pořadatel.

V sobotu se na Horní náměstí přidá i čtvrtý díl Olomouckého blešího trhu, který doplní i prodej antikvariátních knih a burza učebnic.

Nebude chybět ani kulturní program, o který se postará například harmonikář Alois Horváth, Circus LeVitare, kapely Trio Romano, či voiceband Jelení loje.

Letecký den v Neředíně

Letecký den na olomouckém letišti v NeředíněSeskoky Hanáckého paraklubu, akrobatické vystoupení Su-29, historická letadla, pilotáž vrtulníků ale třeba i ukázky Hanáckého aeroklubu budou k vidění v sobotu 8. září na letišti v Olomouci – Neředíně, při tradičním Leteckém dni.

Letový program začíná v 15 hodin a potrvá do 17 hodin. Už dopoledne, od 11 hodin, však začne doprovodný program, kde bude k vidění vystoupení tanečních skupin, šermířů, kynologického klubu, chybět nebude exhibice modelářů, vojenská technika nebo expozice třeba Leteckého muzea.

V 17 hodin večerní část pokračuje vystoupením kapely Nepijou, ve 21 hodin pak nebe nad letištěm ozáří ohňostroj s hudbou.

Organizátoři nabízí i lety pro veřejnost a to v sobotu od 9 hodin, v pátek 7. a v neděli 9. září pak dle domluvy. Vstupné je zdarma.

Handicap rally na atletickém stadionu

Handicap Rally na olomouckém atletickém stadionuChtěli byste lidem s handicapem pomoci cítit se v Olomouci lépe? Vezměte své děti, zkuste doplnit svůj rodinný tým o jednoho z nich a vyzkoušejte, jaké to je například žít ve tmě.

Takovýto netradiční den pro rodiny s dětmi se uskuteční 8. září od 10 hodin na olomouckém atletickém stadionu.

Zvány jsou olomoucké rodiny, které na atletickém stadionu utvoří vlastní rodinný tým společně s některým z našich handicapovaných přátel.

V celé řadě připravených disciplín není důležité zvítězit, jde o to prožít příjemný den, rozšířit si obzory, získat nové zkušenosti a nové přátele.

Bezpečná cesta do školy na Floře

Podívat se do sanitky, sednout si do policejního auta, podívat se z blízka jak policisté postupují při vyšetřování, nezapomenou se pochlubit ani laserovou pistolí. Hasiči zase předvedou vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. V sobotu 8. září se v areálu výstaviště Flora Olomouc uskuteční další ročník velké preventivní akce Bezpečná cesta do školy. Start je ve 13 hodin.

Odpolední program plný her, soutěží doplní veletrh volnočasových aktivit. Rodiče s dětmi tak dostanou příležitost projít si pestrou nabídku nejrůznější zájmových kroužků, které jsou v Olomouci nabízeny.

Členové hasičského záchranného sboru  předvedou vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a poskytnou základní informace z oblasti požární ochrany a to včetně ukázek. Český kynologický svaz nabídne ukázku poslušnosti a obrany svých psích pomocníků. K prohlédnutí budou přistaveny záchranný vrtulník, hasičská cisternová stříkačka, hasičské auto, sanitka nebo policejní vozidlo.

Nad budoucí Holický les se vznesou draci

Na podzimní Drakiádu v budoucím Holickém lese v Olomouci, zve v sobotu 8. září malé i velké Sdružení pro Holický les a Rodinné centrum Heřmánek.

Akce se uskuteční od 15 do 18 hodin na polní cestě z ulice Šlechtitelů směrem k železnici. Organizátoři vzkazují, aby si účastníci s sebou vzali hotové draky, občerstvení bude zajištěno.

Židovská obec ukáže repliku synagogy a nabídne tradiční chléb

Olomoucká synagoga zničená v roce 1939Den otevřených dveří připravila na neděli 9. září Židovská obec v Olomouci. K vidění bude replika okna zbořené olomoucké synagogy, ochutnat bude možné tradiční židovský chléb barches, příchozí mohou získat i recepty.

„Rozhodnutí uspořádat Den otevřených dveří je motivováno snahou seznámit veřejnost s životem a tradicemi obce, která v době před válkou tvořila významnou složku obyvatel Moravy a zejména Olomouce a chceme představit chystané projekty, k nimž patří i připravovaná druhá vlna kladení Kamenů zmizelých – Stolpersteine v Olomouci," informoval předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek.

Židovská obec zpřístupní také dvůr se sukou, což je pergola využívaná při svátku Sukot.

Den otevřených dveří Židovské obce Olomouc se koná v neděli 9. září od 10 do 18 hodin, na Komenského ulici 7 v Olomouci. Od 16 hodin vystoupí s pásmem hudby a mluveného slova nazvaným Návrat ke kořenům slovenští hudebníci s kantorem Michalem Fořtem. Na programu jsou liturgické písně tradiční, současné i autorské v jazzové i alternativní podobě.

Lidový rok ve Velké Bystřici zve na dobroty i Vlastu Redla

Festival Zahrada 2011 - Vlasta Redl a kapelaMezinárodní přehlídku folklórních souborů a skupin, ale i farmářský trh chystají na nadcházející víkend ve Velké Bystřici.

Už po dvaadvacáté se tam koná Lidový rok. Letos nese folklórní festival podtitul Lidový rok se Slezskem a uskuteční se v rámci mezinárodního projektu Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané.

„Můžeme se těšit na polské soubory, české indický soubor. Nejvíc se těším na koncert Vlasty Redla. Zpestřením bude i farmářský trh na kterém budou polští farmáři, budou tam i slovenští řemeslníci,"in­formoval starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Festivalové programy se uskuteční v amfiteátru v Zámeckém parku a na zrekonstruovaném Zámeckém náměstí. Mezinárodní přehlídky se zúčastní soubory ze všech hlavních folklórních oblastí Moravy, zástupci českých regionů, čtyři přední folklórní soubory z Polska a tři folklórní soubory ze slovenského Požitaví.

V prostoru Zámeckého náměstí bude připraven 2. Farmářský trh, v rámci něhož mohou zájemci ochutnat speciality od místních farmářů a polských zemědělců a v přilehlých prostorách náměstí se bude konat jarmark lidových řemesel s tradičním předváděním výroby.

Litovelské slavnosti lákají na Janka Ledeckého i Katapult

Frontman Katapultu Olda Říha. Ilustrační foto.Děda Mládek Ilegal Band, Olda Říha s Katapultem, Janek Ledecký, ale i kouzelník Richard Nedvěd se představí v sobotu 8. září v Litovli. Litovelské slavnosti spolu se Dny evropského dědictví se ve městě konají už po deváté.

Program je rozdělen do dění na několika scénách, nechybí ani otevřené památky jako je radniční věž, pivovar Litovel, kostel svatého Marka či kaple svatého Jiří.

V nabídce jsou i exkurze, procházka městem či Novozámeckým areálem, koncerty, výstavy, dopoledne plné soutěží pro děti, ale i adrenalinové atrakce v podobě aquazorbingu, k vidění bude i spanilá jízda motorek, divadlo nebo třeba šermířské klání.

Celodenní vstupné na náměstí je pro děti od šesti do čtrnácti let v předprodeji za šedesát korun, na místě pak je o čtyřicet korun dražší. Ti co mají patnáct a více let zaplatí v předprodeji sto korun, na místě pak o padesát víc.

LITOVELSKÉ SLAVNOSTI 2012 - PODROBNÝ PROGRAM

Šternberk ovládne Ecce Homo Historic a spousta muziky

Dny evropského dědictví ve ŠternberkuKoncerty po celý den, atrakce pro děti, ale i nablýskaní veteráni závodů Ecce Homo Historic. Na to vše se mohou těšit všichni ti, kteří o tomto víkendu zamíří do Šternberka.

Na tamním Hlavním náměstí se chystají Šternberské slavnosti, odstartují v 10 hodin a vstup na ně je po celý den zdarma. Chybět nebude ani připomenutí Dnů evropského dědictví, kdy se ve Šternberku otevře bývalý augustiniánský klášter, ale i tamní hrad.

Závodníci tradičního Ecce Homo Historic se do města začnou sjíždět už v pátek 7. září, v sobotu 8. září od 12 hodin budou veteráni k vidění v centru města. Hlavní jízda je pak naplánovaná na neděli.

Kulturní doprovodný program Šternberských slavností odstartuje v 9 hodin a jako první se představí Městský dechový orchestr, o hodinu později pak starosta města Stanislav Orság, akci oficiálně zahájí.

„V 10.35 přijdou na řadu olomoučtí Swing Visitors, které už posluchači ze Šternberka znají: kapela dvakrát zahrála v Expozici času. V 11.40 publikum rozpumpuje taneční skupina The Pranksters se svým street dance. Pět minut před polednem se diváci mohou těšit na místní bicí soubor Groovy Mallets a ve 13.15 dostane prostor Rock band, mladá kapela, která vznikla při Základní umělecké škole Šternberk a jak už název napovídá, hraje známé rockové hity," popsala program Alena Vyslyšelová, redaktorka Šternberských listů.

Na slavnostech se předvede i další místní kapela, ve 14.35 publiku se představí See Mad, v jejichž podání zazní písně populárních kapel a zpěváků.V 16 hodin vystoupí Team Revival s hity jako jsou Mám na teba chuť, Reklama na ticho, Malá nočná búrka či třeba Slovník cudzích snov. Po hodinovém koncertě bude program v 17.20 pokračovat rockovou formací Superface.

„Dalším lákadlem je olomoucká skupina Bujabéza, jež se divákům představí v 18.45. Ve 20.10 se na pódiu objeví šternberští The Shapes. Kapela hrající alternativní rock považuje za svůj největší úspěch koncert v Moravské Třebové, kde hrála jako předskokan Aleše Brichty," poznamenala Vyslyšelová. Ve 21.30 zakončí celý večer Kabát Revival.

Chybět nebude ani doprovodný program: závod šlapacích motokár, skluzavka Dino pro děti, velký stan s posezením, stánky s občerstvením a samozřejmě Ecce Homo Historic.

Hrad Šternberk nabídne šermíře a průvodce v historických kostýmech

Do oslav Dnů evropského dědictví se zapojí hrad Šternberk, termín oslav je v sobotu 8. a neděle 9. září vždy od 10 do 17 hodin. Po celý víkend budou provázet návštěvníky hradu průvodci v historických kostýmech, připravené budou i speciální komentované prohlídky výstavy „Liechtensteinská dominia střední Moravy".

„V rámci akce bude zvýhodněné vstupné. Za cenu malého okruhu si mohou návštěvníci prohlédnout celý hrad. Dospělí zaplatí 100 korun, děti do 15 let, studenti a senioři 70 korun a rodinné vstupné, pro 2 dospělé osoby a 2– 3 děti, činí 270 korun," uvedl ze správy hradu Jan Gottwald.

„Ke vstupence jsme připravili drobné dárky – pohlednice, CD nebo hradní omalovánky," poznamenal.

Na nádvoří hradu bude doprovodný program ve spolupráci se skupinou historického šermu a tance Berendal. Příchozí se tak po oba dny mohou těšit na zajímavá šermířská, taneční vystoupení a pohádku.

Ekojarmark láká do Uničova

Na Eko jarmark zve v sobotu 8. září město Uničov na Olomoucku. Akce se koná od 8.30 do 13 hodin na tamním Masarykově náměstí. Příchozí si mohou nechat změřit cholesterol, tlak a cukr zdarma, spolu s dětmi se mohou naučit modelování a tvarování nafukovacích balónků.

Chybět nebudou ani ruční práce, dřevěné výrobky, koření, čaje, přírodní mýdla, sukulenty nebo třeba květiny a další produkty přírodního charakteru.

Vystoupí skupina Gama, pro děti bude připravená trampolína a koupit bude možné také burčák z Jižní Moravy. Chybět však nebude ani stánek s Regionální potravinou a Výrobkem Olomouckého kraje 2011 a 2012. Příchozí budou mít možnost oceněné výrobky sami ochutnat.