Vedení obce, která se změnami na Libavé přišla o jedinou kamennou prodejnu, předpovídalo, že se o pronájem nebytových prostor přihlásí hned několik zájemců.

Tak dobrou nabídku ale nečekalo.

Od 1. dubna pronajalo prodejnu vietnamského obchodníkovi, který nejenže přeplatil všechny ostatní zájemce, ale chce dát práci místním a prodávat od nevidím do nevidím.

„Zájemců bylo více. Do výběrového řízení šli nakonec tři, z nichž jeden nesplnil podmínky. Volba ze dvou nabídek byla celkem jasná: o několik tisíc korun více měsíčně na nájemném, navíc obchodník chce zaměstnat jednoho až dva místní občany. Proto mu výběrová komise dala přednost," uvedla starostka Štěpánka Tichá.

Zastupitelstvo již pronájem obecních prostor ve středu obce od 1.dubna odsouhlasilo. Podle radních jde o zkušeného obchodníka.

„Otevřeno bude mít od nevidím do nevidím (od 6.30 do 19.00) sedm dní v týdnu," sdělila Tichá s tím, že podnikatel prostory převzal a začal pracovat na úpravách.  

Otevřít chce v první polovině května.

„Už aby se prodávalo a hlavně obyvatelé, aby byli spokojeni," dodala.

Pojízdná prodejna jednou týdně

Místní musejí od ledna šlapat k pojízdné prodejně.

Do obce přijíždí jednou týdně smíšené zboží a masna.

„Obnovení samoobsluhy bylo prioritou. Není myslitelné, aby lidé dlouhodobě chodili k pojízdné prodejně. Na obchod se místní ptají, je to pro ně tíživá záležitost. Vysvětlujeme, že to nejde ze dne na den, musíme postupovat podle zákona. Navíc teprve před třemi týdny došlo k převzetí objektu," popisovala starostka.

Na otevření obchodu čekají nejen obyvatelé Města Libavé a Heroltovic, ale i vojáci a lesníci, kteří na Libavé pracují. Taky lidé ze sousedních obcí.

„Stálou prodejnu nemáme, ta skončila. Zásobování zajišťujeme prostřednictvím pojízdných prodejen. Pokud by měl obchod na Libavé slušné ceny a zboží, lidé by tam určitě jezdili," reagovala starostka Norberčan Marie Vališová.

V Norberčanech skončil obchod zhruba před pěti lety.

Optimalizace za 100 milionů

Na Libavé v lednu vznikly tři obce: Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou.

Vojenský prostor zeštíhlil zhruba o třetinu.

Zmenšení a vyčlenění obydlených částí souviselo se změnami v resortu obrany.

Ten se rozhodl přizpůsobit počet a velikost vojenských újezdů reálným potřebám armády a současně vrátit odpovědnost za správu veřejných věcí lidem v tamních sídlech.

Změny nejsou pro armádu nijak levné. Takzvaná optimalizace Libavé celkově přesáhne 100 milionů korun.