„Přijeli i lidé ze Šumperku, Přerova, Kojetína i ze Zlína. Je to pro nás významný svátek,“ řekla spolupořadatelka Hang Pašáková, která se na přípravách Vietnamského Nového roku v Olomouci podílí už od začátku, letos tedy pátým rokem. Podle ní se letošní oslava vydařila.

„Myslím, že můžu říct, že se letošní ročník moc podařil a návštěvníci byli spokojení,“ zhodnotila.

Akci upořádala místní pobočka svazu Vietnamců ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců v Olomouckém kraji. Sponzorsky ji podpořilo také Makro. 

Vietnamský Nový rok se řídí lunárním kalendářem, takže se jeho datum každý rok mění a slaví se někdy mezi 21. lednem a 20. únorem. Jeho olomouckou oslavu připravovali už čtrnáct dní předem.

„Všechny papírové květy a ozdoby jsme vyráběli ručně se známými. A protože musíme chodit do práce, scházeli jsme se vždy jen na chvíli. Přípravu jídel jsme rozdělili mezi více lidí,“ sdělila Hang Pašáková.

Velkou Bystřicí v sobotu prošel masopustní průvod masek s muzikanty i medvědem. Na Zámeckém náměstí se ochutnávaly zabijačkové speciality.
Velkou Bystřicí prošel masopustní průvod s medvědem

Na čtyřech dlouhých stolech tak byli k ochutnání různé vietnamské pokrmy. Návštěvníci tak mohli ochutnat třeba tradiční vietnamské závitky Nem rán. Dalším tradičním jídlem pro tento svátek je slaný koláč z rýže plněný vepřovým masem a fazolemi, vše balené do zeleného listu, nebo vařené kuře.

Na programu byla různá hudební i taneční vystoupení zejména v tradičních červeno-zlatých krojích. „Dvě Vietnamky, které tu bydlí, mají děti v taneční škole, takže díky těm se zařídilo jedno z vystoupeních. A další děvčata, která tam tancovala, jsme učili my doma, o víkendech jsme trénovali v garáži,“ vysvětlila Hang Pašáková a dodala, že v oslavách Vietnamského Nového roku plánují v Olomouci pokračovat i v dalších letech.

The Ples v benátském stylu v pavilonu A na olomouckém výstavišti Flora
The Ples v benátském stylu bavil Floru. Podívejte se

Vietnamský Nový rok (vietnamsky Tet Nguyên Đán nebo zkráceně Tet)Nový roku se řídí lunárním kalendáře a začíná, když je měsíc v novu. Jde o pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 20. únorem. Pro Vietnamce je to lunární Nový rok a Vánoce v jednom a znamená pro ně svátek klidu, lásky, pohody a přátelství. Lidé si dávají dárky, domácnosti zdobí kumkvaty, citrusový keř, nebo větve jabloní či meruněk. Zhruba před dvaceti lety Vietnam zakázal kvůli požárům a zraněním používat při oslavách pyrotechniku. Podle tradice je pro Vietnamce velmi důležitá první návštěva nového roku. První, kdo vkročí do domu, přinese v příštím roce buď štěstí nebo smutek. Lidé se proto snaží zvát na první den zdravé, majetné a inteligentní muže.