„Připravili jsme řadu vystoupení, a hlavně spoustu dobrot - tradičních vietnamských jídel,“ ukazuje na dlouhé stoly zaplněné rozmanitými pokrmy, ovocem a nápoji devatenáctiletá Ly, jedna z organizátorek olomouckých oslav příchodu lunárního nového roku 2024.

Nechyběly na nich vietnamská polévka, závitky nebo jako dezert kuličky z lepkavé rýže plněné sladkou náplní ze sezamu.

Lidový bál v pavilonu A Výstaviště Flora v Olomouci, 10.2. 2024
Lidový bál roztančil Floru v rytmu Karibiku, nechyběly ani hvězdy Stardance

„Na Vánoce pečete perníčky, my máme rýžovou sladkost,“ usmívá se sympatická černovláska v červených šatech.

Vysvětluje, že pro oslavy nového lunárního roku jsou ve Vietnamu typické červené a zlaté barvy. Lidé nosí slavnostní kroje. „Kromě další výzdoby jsme pověsili na strop červené lampiony,“ popisuje plynně česky přípravy, které zabraly celý den.

K dlouhým stolům, na kterých nechyběly ani květiny, usedly rodiny z Olomouce, ale organizátoři pozvali i blízké a přátele z okolních měst, aby byli v tento důležitý den pohromadě a oslavy si užili společně. „Jinak se moc nevidíme. Jak víte, my Vietnamci jsme pracovití a pořád pracujeme,“ poukazuje s úsměvem Ly.

Dospělí zatím oceňovali hlasitým potleskem amatérské umělce, kteří secvičili tance speciálně pro nedělní večer.

„To je moje teta a kamarádi. Normálně vůbec nevystupují. Domluvili se a šlo jim to moc pěkně,“ chválí skupinku účinkujících, která za ovací právě opouštěla pódium.

Jana Nguyenová v minimarketu ve Werichově ulici v Olomouci propaguje tradiční vietnamskou gastronomii, únor 2022.
Šikovná obchodnice na Nových Sadech zve na lahůdky i výlet do Vietnamu

Nový lunární rok je ve znamení dřevěného Draka, od kterého si lidé slibují mnoho dobrého. Drak je považován za symbol síly, štěstí a úspěchu.

„Věříme, že nám přinese hlavně zdraví a štěstí,“ uzavírá Ly a velkolepé oslavy v sále zaplněném do posledního místa pokračují v plném proudu.