Zatímco děti pobíhají na chodbě a baví se po svém, dospělí už v zaplněném sále netrpělivě vyčkávají na zahájení tradiční akce.

„Událost jsme sdíleli na Facebooku. Přijelo sem zhruba 400 Vietnamců, kteří žijí v Olomouckém kraji,“ říká srozumitelnou češtinou organizátorka Hang Pašáková.

Dance ples v olomouckém RCO
Dance ples: taneční bitvě o Olomouc velel Zdeněk Chlopčík

Než vypukne show, zástupci pracovitého národu musí vyřídit ještě jednu povinnost. A sice volby. Přítomní zaškrtávají jednotlivé kandidáty a hlasovací lístky vhazují do volební urny. Nejedná se však o tradici vztahující se k Novému roku.

„Jednou za pět let volíme člověka, který povede naši komunitu v Česku,“ vysvětluje Pašáková.

Jakmile zazní jméno vítěze, rozlučka s rokem 2019 může začít. Poklidný rok zemského Vepře dle čínského horoskopu střídá energií nabitý rok kovové Krysy.

Nový most přes Moravu v Komenského ulici (u Bristolu) v Olomouci. V pozadí most na Masarykově třídě. 24. ledna 2020
Most u Bristolu otevře naplno v únoru, záhy zavřou Masarykovu

Dlouhé stoly se prohýbají pod množstvím nápojů a jídla, vietnamské speciality samozřejmě nemůžou chybět. To nejdůležitější se odehrává na pódiu.

Jedno zajímavé představení střídá druhé. Proslovy, zpěv, tanec i divadelní scénky jsou odměňovány mohutným potleskem a květinami. Těmi se tu vůbec nešetří.

Přestože vystupující nejsou profesionální umělci, každý z nich odchází s náručí plnou růží, které jim nosí zástupy dětí. Květinová výzdoba také zkrášluje pódium a barevně k sobě všechno parádně ladí, včetně oblečení či kostýmu přítomných.

K tradičnímu silvestru neodmyslitelně patří ohňostroj. Nejinak tomu je i tentokrát, byť na dveře už klepe únor. Nebe nad místním fotbalovým hřištěm ozařují barevné paprsky a v oknech či na balkónech protějšího paneláku přibývá lidských siluet.

Asi po pěti minutách novoroční palba ustává, zástup promrzlých přihlížejících tleská a míří zpět do tepla. Organizátoři nezapomínají poděkovat zástupcům velkoobchodní sítě, kteří na akci finančně přispěli. Po chvíli končí i první část programu, bujaré veselí ale pokračuje až do pozdních nočních hodin.

Chúc mừng năm mới! 

V chystaných expozicích Vlastivědného muzea bude vidět tajemná socha Moai i originál vzácné keltské hlavy nalezené u Rakovníka (malý obrázek vpravo)
Olomouc uvidí Keltskou hlavu, křišťálovou lebku i sochu Moai