Její absenci zatím zkouší zastoupit živými vysíláními Pirátská strana.

Pro změnu by byli i zastupitelé Olomouckého kraje, za které se o textové zprostředkování stará ODS.

Krajští politici se totiž scházejí stejně jako ti olomoučtí v budově magistrátu v Hynaisově ulici.

Amatérská podoba s technickými limity

Pokud někdo nemůže přijít na jednání olomouckých zastupitelů, které minulý rok většinou začínalo v pondělí ráno, a chtěl by ho podrobně sledovat, příliš šancí nemá.

Město na svém webu nabízí jen stručný popis k právě projednávaným bodům.

Jedinou variantou s obrazem je tak snaha Pirátské strany (spolu se Stranou zelených a nezávislými součást hnutí Občané pro Olomouc) o vlastní přenosy.

Amatérská podoba se však potýká s technickými limity, prvním pokusům nebylo téměř rozumět.

Už když po volbách plnili zvolení kandidáti zastupitelský slib, přišlo téma přenosů na přetřes. Od té doby město zjišťuje, co je k jejich zajištění potřeba.

„Zejména jde o ochranu osobních údajů. Na některých radnicích už přenosy běží, čili nyní tajemník hodnotí, jestli mají vše v souladu se zákonem," řekl olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Od března nejlevnější verze

S tajemníkem a lidmi z odboru informatiky se několikrát setkali i Piráti. Projednávaly se různě drahé možnosti přenosu po internetu.

„Předpokládám, že na březnovém zastupitelstvu poběží nejlevnější a nejzákladnější verze. Tedy zhruba v kvalitě, jakou teď provozuji já přes YouTube, jen ji bude na své stránky pouštět magistrát," věří místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

Postupem času sehnal lepší kameru a mikrofon a také ji z lavic pro veřejnost přesunul víc dopředu.

Dražší variantu představují kamery, které by zabíraly vystupující v detailu. Nejvíce ale bude ve výsledku záležet na internetovém připojení.

„Stream aktuálně není úplně kvalitní. Přitom streamovací server je datově poměrně náročná záležitost a není jisté, zda je magistrát schopen ji zajistit," dodal Vojtěch Pikal.

Radnice: Hledáme jiné varianty

To potvrzuje i mluvčí magistrátu. Město podle něj zatím nemá ani technologie, ani potřebnou připojitelnost pro zprostředkování přenosů.

„Hledáme proto jiné varianty než tyto technologie jednoúčelově nakoupit. Za tímto účelem v současné době probíhají jednání se zástupci Univerzity Palackého, kde bychom rádi rozšířili možnosti současného připojení olomouckého magistrátu k internetu," sdělil Michal Folta.

Zároveň úřad hledá na trhu výhodné nabídky. Závěry ze všech možností potom projednají radní a zastupitelé.

„Teprve poté bychom mohli navrhnout termín, kdy by bylo možno přenosy zastupitelstva spustit," doplnil mluvčí.

Z kraje textový přenos, díky ODS

V zasedacím sále olomouckého magistrátu v Hynaisově ulici se scházejí i zastupitelé Olomouckého kraje.

V jejich případě na sebe vzal úlohu prostředníka klub ODS. Textové přenosy zveřejňuje na webu Markéty Záleské www.marketa2012.cz.

„Na každé zasedání se důkladně připravujeme a zprostředkováváme pak aktuální informace prostřednictvím našeho tajemníka těm, kteří mají zájem a kteří se na zasedání zastupitelstva nedostanou. Zpětná vazba od nich je pozitivní," uvedla Markéta Záleská.

Liberec: stačí kamera za 23 tisíc

Na důležitost on-line přenosů už několikrát upozorňovala.

„Bylo mi sděleno, že naše zasedání probíhají v magistrátních prostorách, kde na to není technické zajištění. Pokud by ale bylo, nic by přenosům nebránilo. Bylo zřejmé, že by se tomu nebránilo ani vedení kraje," sdělila zastupitelka.

„Určitě bych přivítala, kdyby se město s krajem na možnosti přenášet jednání ze zastupitelstev dohodlo a umožnilo tak lidem je v přímém přenosu sledovat. Streamování by rozhodně přispělo k lepší informovanosti o politice a práci zastupitelů," domnívá se Markéta Záleská.

Zmínila příklad z Libereckého kraje, kde na zprostředkování zasedání bylo nutné koupit kameru za třiadvacet tisíc korun a měsíční licenci za 1250 korun.

Jen zvuk bez orientace

Kraj nyní zpětně nabízí zvukový záznam.

Je však náročnější se v něm zorientovat, kdo zrovna mluví, navíc chybějí dokumenty a prezentace promítané na plátno.

„Možnost přímého přenosu bychom určitě uvítali. Pokud bude v sále magistrátu technické zázemí, kraj tuto možnost využije," řekla jeho mluvčí Kamila Navrátilová.