„Samička lamy vikuni slaví týden, narodila se 28. února. Narozdíl od svého o rok staršího bratra Carlose, který byl uměle odchován, je mladá samička u maminky, která se o ni dobře stará. Zatím ještě pro ni nemáme vybrané jméno, ale zřejmě bude zase španělské,“ uvedla mluvčí zoo Hana Labská.

Roční sameček Carlos ale nemůže být ve výběhu s ostatními zvířaty a je tak v péči zooložky Libuše Veselé.

„To proto, že od prvních hodin života byl odchováván uměle a otec na něj není zvyklý. Takže teď by ho už asi bral jako soupeře a asi by na něj útočil,“ uvedla Labská.

Lamy jsou jihoamerickými příbuznými velbloudů. Vikuně žijí v nadmořských výškách od 3 500 do 5 500 metrů v travnatých a kamenitých horských stepích. Od jižního Peru do Argentinu a Bolívii až po Chile.

„Tato zvířata chová naše zoo od roku 1999. Nejdříve jen samčí skupinu, která sloužila jako genetická banka pro případnou potřebu ostatních zoo, které tato zvířata chovají.V roce 2005 jsme pak dovezli na základě doporučení koordinátora chovu v rámci Evropských záchranných programů dvě samičky z Dortmundu a Děčína,“ dodala Labská.

V zoologických zahradách nejsou tato zvířata příliš často k vidění, jsou náročnější na chov než lamy guanako nebo domácí lamy. V České republice chová tento druh lam ještě zoo v Děčíně, Lešné – Zlíně a Liberci.