Bytový dům stojí v historickém jádru Olomouce v jedné ze vstupních bran k památce UNESCO, Sloupu Nejsvětější Trojice. Nájemníci, často početné rodiny, ani dům samotný však pěknou vizitku městu dlouhodobě nedělali. Lidé ze sousedství, obchodů a gastropovozoven si často stěžovali na jejich chování.

Floristé vyzdobili zámek čerstvými květinovými aranžmá. Speciální prohlídky probíhají až do neděle 13. srpna
VIDEO: Zámek v Náměšti pod rukama floristů rozkvetl. Podívejte se

Vlastník budovy na adrese Riegrova 14–16, v jejíž podstatné části jiný subjekt provozuje i ubytovnu, nyní oznámil ukončení provozu ubytovny k 31. srpnu. S provozovatelem ubytovny se podle radnice rozhodl ukončit smluvní vztah a ubytovna bude k tomuto datu úplně uzavřena.

„Záměrem, který majitel deklaroval na našich společných jednáních, je, začít celý objekt rekonstruovat,“ oznámila náměstkyně primátora pro sociální oblast Kateřina Dobrozemská. V budoucnu zde podle informací radnice mají vzniknout komerční prostory a ubytování pro studenty.

Guru Jára s Barborou Pláškovou
O praktikách guru Járy neměli ve vsi na Hané tušení. Měl zde duchovní školu

Situaci ohledně ubytovny řešila radnice roky. Vedení města bylo v kontaktu s provozovatelem ubytovny i vlastníkem objektu. S ubytovanými klienty podle radnice po celou dobu provozu průběžně pracovali sociální pracovníci magistrátu i neziskových organizací, kteří ve městě poskytují sociální služby osobám ohroženým sociálním vyloučením.

Primátor ukončení provozu kvituje

Od nynější zásadní změny si vedení města slibuje zklidnění situace. „Záměr rekonstruovat objekt na jiný účel deklaroval vlastník už loni, kdy došlo k výměně provozovatelů ubytovny. K rekonstrukci nakonec dojde až nyní a provoz ubytovny skončí, což samozřejmě velmi rádi kvitujeme, a to samozřejmě s předpokladem výrazného zlepšení situace v lokalitě. Kromě toho, že se další majitel příkladně postará o svou nemovitost v historickém centru, tak v tomto případě zároveň předejde i dalším potížím, které s sebou bohužel ubytovna v Riegrovce nesla a silně ji pociťovali poměrně dlouhou dobu sami Olomoučané,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Magistrát situaci hlídá

Ubytovaným lidem automaticky nevzniká nárok na zajištění náhradního bydlení ani dočasného přístřeší od provozovatele privátní ubytovny, vlastníka objektu ani města. „Aby ovšem problémy s uzavřením ubytovny jakkoli neeskalovaly, věnuje se situaci naplno odbor sociálních věcí magistrátu,“ uvedla Dobrozemská.

Pro více než dvě třetiny ubytovaných se podle ní podařilo najít náhradní bydlení. Sociální odbor zároveň zájemcům poskytuje konzultace a poradenství v oblasti zajištění bydlení.

„K dnešnímu dni se nám podařilo pomoci se zajištěním bydlení už 35 ubytovaným, s dalšími zhruba 50 se náhradní ubytování podaří dořešit snad v nejbližších dnech. Zbývá cca 50 ubytovaných, mezi kterými jsou i rodiny s osmi a více dětmi, takže pro ně je hledání jiného bydlení velmi problematické. Setkali jsme se také s tím, že někteří ubytovaní nabídky náhradního bydlení i odmítli,“ popisoval situaci vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer.

Obyvatelé shánějí nové bydlení

Oslovení obyvatelé domu Olomouckému deníku potvrdili, že s nimi sociální pracovnice jednaly a snaží se jím pomoci. „Ano, dostali jsme seznam, kam si můžeme zavolat, ale není to tak jednoduché. Já mám naštěstí jen dvě děti, třináct a šestnáct let, ani tak v tuto chvíli nevím, kde budu bydlet od 1. září,“ popisovala čtyřiapadesátiletá žena.

Situaci v domě nehodnotila jako ideální, ráda by podle svých slov šla už dávno pryč, ale jiné bydlení v Olomouci nemůže sehnat. „Víte, jaký nájem chtějí za jednopokojový byt? A ani nejsou, pro nás už vůbec ne. Nabízeli nám taky nějakou ubytovnu v Hněvotíně, ale tam bych nešla. Na žádnou ubytovnu už nechci. Ve svém věku chci žít trochu slušně,“ rozpovídala se žena obklopena malými dětmi, které souhlasně přikyvovaly.