Historické srdce Hané totiž zvítězilo mezi deseti nej místy republiky v internetovém hlasování a zařadilo se tak mezi sto nejznámějších světových destinací, jako je Londýn nebo Paříž, které Google do své aplikace nasnímal.

Návštěvníci si tak ještě před příjezdem do Olomouce mohou lokalitu a její památky prohlédnout na internetu a zakusit virtuální procházku městem. Na webu by pořízené fotografie měly být do konce roku.

Lidé dali Olomouci více než dvaadvacet procent hlasů. Druhý skončil Český Krumlov, třetí pak Hřensko v Českém Švýcarsku. Bez soutěže je do projektu zapojená i Praha, kde tříkolky pořizovaly fotografie v květnu.

Radnice si od zveřejnění fotografií města v Google Maps slibuje zviditelnění Olomouce a také v tom vidí další možnost, jak přilákat turisty. Pracovníky společnosti Google, kteří na tříkolce jezdí, přivítal náměstek primátora Jan Holpuch slivovicí a čerstvým chlebem s tvarůžky.

„Ceníme si toho, že Olomouc zvítězila v soutěži, dostane se tak do map společnosti Google a zařadí se mezi sto světových destinací, které již v mapách jsou. Bude to jeden ze střípků, který pomůže do města přilákat turisty. Olomoučané se tak po příštích pár dnů mohou s tříkolkou setkat, bude totiž brázdit město. Chtěl bych je proto požádat, aby omezili nepřístojnosti v ulicích a do kamer se usmívali,“ sdělil s nadsázkou Holpuch.

Olomouc je prvním městem České republiky, které bude zmapováno právě pomocí tříkolky. Kamery systému Street View umístěné na autech se totiž nedostanou do lokalit, kam nemůže vjet vůz.

Proto společnost nyní používá tricykly neboli tříkolky, které řídí cyklista, a tak mohou zaznamenat dění v ulicích i u památek, dostanou se do pěších zón i zákazů vjezdů. Umožní tak zdokumentovat historická centra, proto jsou pro Olomouc nejvýhodnější.

„S pracovníky Googlu budeme pečlivě vybírat nejzajímavější lokality ve městě. Určitě se tam objeví Horní a Dolní náměstí, nejbližší ulice v centru, ale také se zajedeme podívat k Dómu sv. Václava a do parků. Chtěli bychom vyfotit také Klášterní Hradisko, snad se dostaneme i na nádvoří. Ještě uvažujeme o Svatém Kopečku. Podle předběžných odhadů by se Olomouc v mapách měla objevit někdy koncem roku,“ uvedl Josef Línek, vedoucí odboru vnějších vztahů a informací magistrátu.

Olomouc bude snímat devět kamer a tři lasery, které zaměřují kamery. „Je zde také umístěná GPS navigace, aby přesně zjistila, které místo je vyfocené. Lidé tak na mapě uvidí místo ve 3D rozměru. Pomocí tříkolky jsou už nasnímané například Řím, Atény, Londýn, ale v České republice je Olomouc první,“ popsal Lukáš Kraisingr ze společnosti Google.

Někteří lidé zase až tak z projektu nadšeni nejsou a připomínají, že nejdříve musí město nabídnout turistům kvalitní zázemí a až pak jim může Google pomoci návštěvníky nalákat.

„Je sice fajn uspět v konkurenci dalších českých měst, ale Google koneckonců pořizuje fotografie i ze zapomenutých koutů planety. Kde jsou turisté? Proč ve městě a okolí nezůstávají více dní? Většinou jen na dvě hodinky vyběhnou z autobusu na parkovišti u letadla, oběhnou kostely a náměstí, a pak zase alou v zástupu zpátky. Naše město je pro ně prostě jen průjezdní zajímavostí na cestě mezi dvěma destinacemi, které mají skutečně co nabídnout,“ podotkl v internetové diskuzi na webových stránkách Olomouckého deníku čtenář pod přezdívkou Architectus.

Služba Street view má ale i své stinné stránky. I když ve snaze o uchování soukromí Google rozmazává na snímcích obličeje chodců a poznávací značky aut, například v Británii si lidé stěžovali, že je fotoaparáty zastihly i v nepříliš lichotivých situacích, a žádali o stažení snímků z Googlu.

Ze Street View například pracovníci firmy museli vymazat fotku muže vycházejícího ze sex shopu, pokutování černých pasažérů na zastávce autobusu v Londýně, zvracejícího manažera a další.

Street View firma zprovoznila loni jako součást svých mapových služeb a nyní zahrnuje přes sto metropolitních oblastí v devíti zemích světa. Aplikace je dostupná přes Google Maps a Google Earth a umožňuje virtuální procházku ulicemi s 360stupňovým výhledem.

Projekt nasnímání nejzajímavějších lokalit v České republice vznikl ve spolupráci agentury Czech Tourism a společnosti Google.

Co je Street View?

Funkce Street View obohacuje aplikaci Mapy Google. Uživateli umožňuje procházet a prozkoumávat konkrétní ulice a čtvrti prostřednictvím panoramatických fotografií pořízených na úrovni ulice. Street View je vlastně nejvyšším stupněm rozlišení míst na Mapách Google.

K čemu lze funkci Street View používat?

Na mapě si mohou lidé vyhledat, kde přesně se má uskutečnit důležitá pracovní schůzka, mohou si zde najít nejbližší kavárnu v cizím městě, vybrat restaurace, hotel, apartmán nebo letní destinaci.

Jak se k této službě lidé dostanou?

Mapu se zobrazením pokrytého území najdou na adrese http://maps.google.com/…s/streetview

Jak se aplikace používá?

Pokud chtějí funkci Street View lidé použít, kliknou na oranžovou ikonku „panáčka“ na levé straně mapy a tu pak myší snadno přetáhnou na ulici zvýrazněnou modrou barvou. Ulicí pak můžou procházet sem tam, případně se rozhlížet kolem sebe, dokonce se podívat nahoru; k dispozici mají panoramatické snímky o záběru 360 stupňů.

Jak něco takového vzniká?

Auta obstarávající podklady pro funkci Street View jsou vybaveny speciálními kamerami umístěnými na střeše, které pořizují fotografie při jízdě po veřejných komunikacích. Společnost také využívá takzvaných tricyklů, které řídí cyklista, a dostanou se i do zákazů vjezdu nebo historických center. Tyto fotografie jsou pak počítačově zpracovány, aby mohly být použity na Mapách Google. Součástí tohoto zpracování je rozmazání obličejů, což je špičková technologie vyvinutá společností Google, která zabraňuje identifikaci náhodně zachycených kolemjdoucích. Stejně tak jsou rozmazány čitelné registrační značky automobilů.

Jak dlouho to trvá?

Jednotlivé oblasti jsou přidávány do Map Google vždy tehdy, když se shromáždí dostatek obrazových podkladů. Z toho též víceméně vyplývá, že snímky nejsou zobrazovány v reálném čase. Od pořízení do zveřejnění fotografie obvykle uběhne několik měsíců, až pak je snímek zveřejněn na Mapách Google.

Zdroj: http://sites.pressatgoogle.com/streetviewcz/