Odstředy je však prozatím zavěšený na dřevěném stolci na olomouckém Horním náměstí, kde si ho Olomoučané a návštěvníci mohou zblízka prohlížet až do konce září.

„Poslední generace zvonů, jejíž zřízení a vybudování prožíváme, odvozuje svůj původ od oslav třistaletého výročí posvěcení svatomichalského chrámu, kdy jsme v době příprav ani nepočítali s tím, že by se nové zvony pořizovaly. Přišel však podnět od europoslance Jana Březiny, který spolusponzoroval první zvon. Byli jsme překvapeni, kolik různých dárců a lidí z řad široké veřejnosti, bylo ochotno na zvony přispět,“ uvedl kaplan kostela Josef Malota.

Každý den, včetně víkendu si teď mohou příchozí v 16 hodin na třetí zvon souboru zazvonit. Kromě toho se lidé na dvou informačních panelech dozví i historii zvonů v Olomouci a o průběhu jejich obnovy pro chrám sv. Michala.

„Chceme, aby doba, kdy si Olomoučané a návštěvníci města mohou zvon z bezprostřední blízkosti prohlédnout a poslechnout, byla co nejdelší. Zvon by měl být vystavený do konce září,“ uvedl Ladislav Šnevajs, náměstek olomouckého primátora.

Svatého Michaela budou však provázet i bezpečnostní opatření. Loni na podzim totiž zvon vystavený na Horním náměstí vandalové během víkendu poničili hned třikrát.

„Už když jsme avizovali opatření na ochranu Sloupu Nejsvětější trojice, tak jsme říkali, že hlídka Městské policie střeží Horní a Dolní náměstí čtyřiadvacet hodin a jsou tady kamery. Momentálně zkoušíme i výkonnější kamery, které by měly mít lepší rozlišovací schopnosti, a uvažujeme o tom, že na zvon umístíme i pohybové čidlo. To by v případě, že někdo by se snažil zvon rozhoupat, spustilo alarm,“ doplnil náměstek.

Středečního představení zvonu a prvního zazvonění se zúčastnila i Leticie Vránová – Dytrychová ze zvonařské dílny v Brodku u Přerova, která je jeho spoluautorkou. „Je to velmi významný okamžik,“ uvedla Vránová.

Nový zvon váží 1920 kilogramů, jeho cena včetně strojního vybavení na zvonění činí 1 150 000 korun. 5. října by měl být vysvěcen a vyzvednut do kostelní věže, Olomoucký chrám však čeká ještě na jeden zvon, který by měl celý soubor uzavírat.

Zvon pojmenovaný jako Panna Maria by měl být s 2500 kilogramů nejtěžší, laděný v tónu C1 a jeho cena by se měla být 1 800 000 korun. Zájemci tak mohou na jeho výrobu už teď přispívat.