„Nové sanitní vozy jsou uzpůsobeny tak, aby měl pacient co největší komfort. Je v nich zabudovaná klimatizace a celkově jsou vybaveny natolik, že se dají použít i v záchranném integrovaném systému. Protože se nás týkají i rychlé výjezdy, jsou v nich i defi brilátory," řekl majitel převozové služby Delta Alexej Zatloukal a doplnil, že cena jednoho vozu i s vybavením je 800 tisíc korun.

MĚSÍČNĚ AŽ 7 TISÍC LIDÍ

Ve třiačtyřiceti sanitkách, které má převozová služba Delta k dispozici, se každý den sveze přibližně 250 pacientů. Za měsíc to může být i sedm tisíc lidí.

„Převážná většina našich převozů je plánovaná. Jde například o pooperační vyšetření, cesty z nebo do zdravotních zařízení. Ale v podstatě si nás může zavolat každý. Náš dispečink funguje čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu," vysvětlil Alexej Zatloukal a doplnil, že služba je v případě potřeby u pacientů do patnácti minut.

V sanitkách vozí pacienty řidiči se zdravotním vzděláním, při převozech spolupracují také zdravotní sestry.

„Celý náš dispečink tvoří zdravotní sestry. Ty vyhodnocují, zda můžeme vyjet. Je to nezbytné, protože když má například člověk tříštivou zlomeninu, je to práce výhradně pro záchranku," řekl majitel převozové služby Alexej Zatloukal.

Když pacient potřebuje odvézt do nemocnice, vyjde jej soukromá cesta sanitkou levněji než taxík.

„Za jeden kilometr si účtujeme cenu do dvaceti korun, což je zřejmě levnější než taxi. Navíc má člověk mnohem větší pohodlí než v automobilu a asistuje mu vyškolený personál," řekl na závěr majitel převozové služby Delta Alexej Zatloukal.