„Ve volné přírodě má tato dravá ryba obvykle olivově zelenou barvu. Zdejší sumec je takzvaný albín, je téměř bílý, což je poměrně vzácné. V jezírku palmového skleníku žije už dvacet let,“ řekl ošetřovatel exotické fauny v palmovém skleníku Jan Nebor.

Péče o sumce, který nyní měří více než 1,5 metru prý není nijak zvlášť náročná. Ošetřovatel se o něj přitom stará už pět let.

„Za tu dobu si na mě zvykl. Stačí, když rukou rozčeřím hladinu jezírka a on hned připlave pro krmení. Půlkilogramovou makrelu si ode mě vezme přímo z ruky, spolkne ji celou naráz. Pokud tedy zrovna nemá období, kdy nepřijímá potravu. To nastává v zimě a trvá tak měsíc. Pak mu zase začne chutnat. Vždycky už předem poznám, kdy potravu přijme a kdy o ni nebude mít zájem,“ popsal Jan Nebor chov bílého sumce, který dostal přezdívku „Pepa“.

O tom, že v jezírku palmového skleníku trvale spokojeně žije jedna z největších evropských sladkovodních ryb, se návštěvníci dozví z informační tabulky.

Kromě Pepy tam žije i kajman Fanda

„Bazének, kde bílý sumec žije, je ale poměrně členitý a může se stát, že si lidé sumce, ač je bílý a opravdu velký, ani nevšimnou. Po většinu dne se navíc drží u dna, nejvíc aktivní je v noci. Za ty roky se zdejším podmínkám přizpůsobil, je tady spokojený. Kromě něj zde máme kajmana brýlového přezdívaného Fanda, leguána zeleného, spoustu želv nádherných, sladkovodní ryby, hady, pavouky a exotické ptáky. V září loňského roku přibyl také varan stepní,“ dodal Jan Nebor.

Palmový skleník je na výstavišti Flora největším a nejstarším skleníkem. Vybudovaný byl v letech 1927 až 1930, kdy nahradil oranžerii. Je 72,5 metru dlouhý, 20 metrů široký a 9 metrů vysoký. V únoru je pro veřejnost otevřený pouze o víkendech od 9.30 do 16 hodin, od března bude přístupný denně mimo pondělí od 9.30 hodin do 16 hodin. 

Sumec velký se dožívá vysokého věku, obvykle 20 až 40 let. V 15. roce věku může tato dravá sladkovodní ryba dosáhnout 120 až 170 centimetrů, ve 20. roce až dvou metrů a hmotnosti přes 100 kilogramů. Základní zbarvení těla je olivově zelené až modrošedé. Výjimečně se vyskytují bíle zbarvení jedinci, takzvaní albíni. Ti se mezi sportovními rybáři těší vysoké úctě, mnozí albíni dostanou jméno a rybáři je zpravidla vracejí zpět do vody.