V pátek pak týdenní přípravy vyvrcholily módní přehlídkou, představením uměleckých děl ve šternberském klášteře, hudebním vystoupením a výrobou obrazců z uzávěrů pet lahví na náměstí.

„Minulou sobotu k nám přijeli studenti z Itálie, Portugalska a Německa. Spolu s našimi studenty pak celý týden pracovali na tom, aby v pátek mohli předvést své práce,“ uvedla Kateřina Šedivcová, učitelka anglického a českého jazyka šternberského gymnázia.

„Jsou to nadšenci, mladí lidé chtějí tvořit něco svého. Skládali tak hudbu, šili obleky z pet lahví, igelitů, tašek, papíru. Myslím si, že se takhle dala překonat i jazyková bariéra,“ pokračovala učitelka.

Studenti tak pracovali ve třech dílnách – hudební, divadelní a výtvarné.

„Pracovala jsem ve výtvarné sekci, z víček od plastových flašek jsme dělali znak města i gymnázia. Dělali jsme i grafiky na cédéčka a pak i z různých materiálů objekty. Z plastu jsme tak například dělali kytky, různé závěsy,“ vysvětlila osmnáctiletá Hana Křížková, která letos nastoupila do čtvrtého ročníku.

„Je fajn, že škola byla ochotná se do něčeho takové zapojit. Myslím si, že by bylo dobré, kdyby to nebyla poslední akce,“ doplnila.

Celotýdenní přípravy na projektu se líbili i zahraničním studentům.

„Ve Šternberku jsme už podruhé a rádi jsme se sem vraceli. Pracovali jsme v hudební dílně a bylo to příjemné. Je velmi zajímavé spolupracovat s lidmi s ostatních zemí. Byla to zábava,“ řekl jednadvacetiletý Gabriel, který přijel do Šternberka ze Sicílie.

Do projektu se pak zapojily i základní školy ze Šternberka, které včera dopoledne vytvářely na náměstí obrazce z uzávěrů plastových lahví. Ty přitom studenti a žáci sbírali už od začátku září.