V turnaji nakonec zvítězil pražský tým Intimity, druhé místo obsadilo olomoucké družstvo Holomóčtí horli a bronzovou příčku pražský klub Young guns.

Akční podívaná, která netrvá více než pět minut, přilákala do Nemilan malé i velké. Největším lákadlem pro děti byla barevná munice v podobě kuliček, naplněných potravinářským barvivem. Dospělí mohli obdivovat nápadné zbraně, hbitost, rychlost a přesnost paintballových hrá­čů.

„Sportovní paintball je více akční než military, který se hraje v terénu. Dostal jsme se k němu, protože mě nebavilo čekat v lese třeba dvacet minut, než jsem na někoho narazil. Na hřišti se vše odehraje maximálně během pěti minut, v rychlosti. Hráč musí být obezřetný, pohotový a ve vteřině se rozhodovat,“ popsal Roman Činčara, předseda sdružení Paintball game Olomouc, které zaštiťuje dva týmy Holomócké horly a Holomócké tvargle.

Základní rozdíl mezi sportovním a military paintballem, který je známější, je v tom, že se nehraje v terénu, ale na uzavřeném hřišti o rozměrech 40×50 metrů mezi nafukovacími překážkami.

„Rozdíl je i ve zbraních. V military jsou zbraně napodobeninami těch opravdových, například Kalašnikovů, kdežto my používáme speciální kuličkové zbraně. Každý souboj trvá asi tak pět minut a jde o to získat soupeřovu vlajku tak, aby hráče nikdo nezasáhl. V každém týmu může být od tří do sedmi hráčů. V Americe například hrají až se třinácti paintballisty, ale tak daleko ještě nejsme. Na celou hru vždy dozírají zkušení rozhodčí,“ vysvětlil Činčara.

Obě olomoucká družstva hrají už čtvrtou sezónu a mají za sebou i oblastní úspěchy. V republikové konkurenci se pohybují v lize okolo desátého místa. „Snažíme se, aby to pro nás byla hlavně zábava a odreagování, ale také chceme vyhrávat. Trénujeme i několikrát týdně na hřišti s překážkami, v zimě pak v tělocvičně. S výsledkem v turnaji jsem samozřejmě spokojený,“ poznamenal Činčara.

Vybavení na sportovní paintball není levnou záležitostí. Každý hráč potřebuje zbraň, munici a chrániče. „Pokud chce někdo začít, tak musí počítat se základní investicí okolo deseti tisíci. Když je z něj potom zkušený hráč, může investovat do vybavení i mnohem více,“ doplnil Činčara.