„Piana jsme namalovali na červeno, abychom přitáhli pozornost jak kolemjdoucích, tak politiků na radnici. Koneckonců jsou to oni, kteří jsou za současnou situaci zodpovědní,“ poukázal Vojtěch Pospíšil, předseda Odborového klubu autonomní filharmonie.

Petici mohou lidé podepsat u pian umístěných na náměstí Hrdinů, u radnice na Horním náměstí a u tržnice. Odpůrci slučování druhé nejstarší filharmonie v republice s divadlem věří, že se jim podaří oslovit dostatečný počet lidí, kteří mají zájem o její zachování.

Pedagog Milan Ludvík jde předat vedení města petici proti spojení Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc v jednu kulturní instituci, 4. května 2023
Devastace kultury v Olomouci! Lidé peticí odmítají spojení divadla a filharmonie

Přípravy sloučení obou kulturních institucí schválilo zastupitelstvo vloni přes nesouhlas nejen filharmonických odborářů. Kritiku vyjádřila řada významných osobností z kulturní oblasti jako například houslový virtuos Václav Hudeček, filmová dokumentaristka Olga Sommerová, filmař Václav Marhoul nebo hudební skladatel Ondřej Soukup.

Radnice v těchto dnech představila záměr vytvoření nové instituce, která má zastřešit fungování obou organizací. Stát má na čtyřech hlavních pilířích - filharmonii a divadlu, vzdělávání a zahraniční spolupráci a kulturním managementu.

„Základním kamenem nové zastřešující instituce je jednoznačně pilíř kulturní, který je tvořen symfonickým orchestrem a třísouborovým divadlem. Další pilíře, na kterých novou instituci vystavíme, by měly reflektovat potřeby kultury v 21. století a sloužit především k rozvoji divadla a filharmonie,“ vysvětloval David Gerneš, manažer slučování a současně také ředitele MDO.

Studie krytého bazénu v areálu prostějovského aquaparku
Nový krytý bazén za půl miliardy postaví v Prostějově. Nabídne i atrakce a sauny

Vedení města slibuje vytvoření stabilního finančního modelu fungování. „Díky tomu bude možné podporovat všechny pilíře zřizované instituce tak, aby byl její potenciál naplňován,“ uvedl náměstek primátora pro školství, kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

Nová instituce bude mít podle primátora lepší možnosti pro získávání evropských grantů. „Usilovat bude o to, aby mohla být financována kooperativně, tedy na bázi město – kraj – stát,“ sdělil Miroslav Žbánek.

Se záměrem fúze filharmonici od počátku nesouhlasí. Proces je podle nich vágně připravený a provázený nejasnostmi.

„Celé se to navíc snaží politici překrýt jakýmsi pochybným, utopicky vznešeným projektem, který s velkou parádou před několika dny představili. Nemají cíl, nemají nastavené procesy, nemají zajištěné financování,“ kritizoval Josef Vláčil, předseda Unie orchestrálních hudebníků MFO.

Vizualizace dálnice D35 Staré Město - Mohelnice. Z videoprezentace ŘSD
D35 z Mohelnice do Opatovce se komplikuje. Termín stíháme, uklidňuje stát

Ke spojení MFO a MDO má dojít k datu 1. ledna 2025 s tím, že radnice počítá se zachováním obou značek. Slibům o rovnocennosti obou institucí ale odpůrci fúze nevěří. „Aktuálně je na stole pouze varianta, kdy samostatná MFO ve své podstatě zanikne a stane se součástí divadla. To je pro nás naprosto nepřijatelné,“ poukázal Jakub Látal, mluvčí Unie orchestrálních hudebníků MFO.

O dalším postupu při spojování MDO a MFO budou zastupitelé rozhodovat v pondělí 11. března.