Letos se klání zúčastnili špičkoví ohňostrůjci z Plzně, Brna i olomoučtí Pyro & Art. Ti v tomto roce už vyhráli českou přehlídku v Plzni a nakonec v pondělí obhájili i loňské olomoucké vítězství.

Vsadili tentokrát na scénické vystoupení Rytířský epos, který byl inspirovaný právě dobou svatého Václava.

Plzenští ohňostrůjci si pro diváky připravili představení na motivy velkofilmu Gladiátor a brněnští soutěžící se inspirovali hudbou a dobou populárních Beatles.

Někteří z návštěvníků chodí na olomoucké ohňostroje pravidelně, jiní se přišli podívat poprvé.

„Předchozí ročníky mi vždycky utekly, ačkoli manžel s dětmi nevynechali ani jeden. Letos jsem si to však vynahradila a moc si to tady užívám,“ řekla Marie Janotová, která přijela s kamarádkami až z Lipníka nad Bečvou.

Než vypukla samotná soutěž, čekal příchozí i zajímavý doprovodný program. Jedním z hlavních taháků byl i mistr světa v show s bičem Pavel Otápek, který do Olomouce přijel od Kolína.

„Bičování se věnuji už dvacet let. Mým největším úspěchem bylo první místo na mistrovství světa v Las Vegas, kam jsem jel z čiré zvědavosti a nakonec jsem jej vyhrál,“ prozradil se smíchem sedmatřicetiletý muž, kterému se prý běžně stává, že za ním po vystoupení chodí malí kluci, kteří se také chtějí naučit ohánět bičem.

„Jsem rád, že některé mladé lidi moje show nadchne natolik, že se tomu začnou sami plně věnovat. Není na tom nic složitého, je jen třeba mít chuť a bič,“ řekl.

Pro vystoupení v Olomouci si Pavel přivezl třímetrový bič. „Ještě mám kratší, ten používám v programu, kde je důležitá rychlost. To už si musím dávat velký pozor, švihnutí dost bolí,“ dodal.