Návštěvníkům Skotského dne se v dobových uniformách a v plné zbroji představili členové 77. královského horalského pěšího regimentu.

„Každoročně vystupujeme na mnoha místech v celé republice, velmi často jezdíme také na historické bitvy do Skotska. Máme členy z celé Moravy, stále přijímáme nové. Uniformy si sami vyrábíme nebo si je necháváme ušít přímo na míru. Kompletní výbava i se zbraněmi pro jednu osobu přijde asi na třicet tisíc korun," uvedl člen regimentu Jan Bábek.

Mezi lidmi podle něj stále přetrvává mylný názor ohledně tradiční skotské sukně tzv. kiltu.

„Je to sice stoprocentní vlna, ale rozhodně ´nekouše´ a to ho nosíme jak nám velí tradice přímo na tělo. Používáme dva druhy kiltů. Velký pléd z většího množství látky se uváže a nařasí přes rameno, svými rozměry připomíná deku. Klasický malý kilt vypadá jako běžná skládaná sukně do pasu. Oba už je možné si za zhruba šest až osm tisíc korun koupit přes internet," popsal typickou část skotské uniformy Bábek.

Do soutěže v tradičních horalských hrách se zapojil Vojtěch z Olomouce, který na křelovskou pevnůstku přijel se svými přáteli.

„Ve Skotsku jsem byl mnohokrát, jezdím tam i služebně. Tentokrát jsem zkusil štěstí v siláckých disciplínách. Házel jsem kládou, kladivem a balvanem do dálky. Líbil se nám také dudácký band," řekl Olomoučan. (mak)