Vojenská ukázka spojila několik událostí, které se s osvobozením Olomouce pojí.

V dokonalých historických kostýmech proti sobě nastoupily desítky ruských a fašistických příslušníků armády. Jejich střetu přihlížely davy lidí.

Zbraně, oblaka kouře, hlasité střelné rány doplněné přesvědčivými hereckými výkony, dokonalým dobovým oblečením, uniformami a vojenskou i civilní technikou čtyřicátých let, to vše pojilo připomenutí květnového osvobození Olomouce.

Kromě uniformovaných vojáku sehráli důležitou historickou roli i místní civilisté.

„Zvedlo se spoustu místních mužů. Začali odzbrojovat Němce, sami si zbraně brali, odváděli zajatce Rusům. Největší boje se strhly o zákopy, které si nechali Němci vybudovat na hřebeni mezi Radíkovem a Svatým Kopečkem. Zákopy vedou od Dolan směrem k Lošovu. Boj probíhal celý den," připomíná události Jan Bednář, předseda spolku Fort Radíkov.

Celá scénka byla situovaná především do chválkovické pevnůstky, v níž se nacházeli Němci, na které se hrnula rudá armáda.

Tvrdé německé jádro, tedy jednotky SS,  se nevzdávaly, bojovaly do posledního výdechu.

Svou děsivou atmosféru měl během ztvárnění bojů okamžik, kdy mladý německý voják, odmítající složit zbraně, nabíhá na ruského důstojníka. Ten jej povalí na zem a uškrtí. Vzápětí do něj ještě několikrát kopne.

Na pamětníky šla hrůza

Všechno působí bolestně realisticky, včetně náletu ruské stíhačky, příjezdu tanku, desítek mrtvých nehybných těl potřísněných falešnou krví.

„Jeden pán, který na akci přišel, říkal, že tuto dobu zažil. Bylo mu tehdy 14 roků. Prý si tady oživil všechny vzpomínky a šla na něj hrůza," říká Jan Bednář.

Právě snaha ukázat, že válka není žádná hra a umírají v ní lidé, prostupuje celou akci, která se konala v Radíkově již popáté.

„Jednotlivé situace, které se děly na různých místech, na této akci spojujeme. Válečné události, které se staly na Olomoucku, začaly prakticky u Radíkova. Ten byl také jako Olomouc osvobozen 8. května. Rudá armáda postupovala od Pohořan, na Dolany směrem na Olomouc," přibližuje Jan Bednář, který se chopil moderování vojenské ukázky.

Každoročně se na ukázku osvobození sjíždí několik historických vojenských souborů, a to nejen z Olomouce, ale také z Čech nebo z Ostravy.

Mnohdy tématika doslova strhne celou rodinu, zapojují se i děti, které navlékají uniformy.

„Celkem zde bylo asi sedmdesát uniformovaných vojáků," vyčíslil Jan Bednář. Jejich ztvárnění konce nejčernějších událostí v lidských dějinách přihlíželo přes dva tisíce lidí.