Před sálem zaplněným jen zvanými hosty převzalo skleněnou trofej z rukou osobností, mezi nimiž nechyběli herec Jiří Bartoška, zpěvák Karel Gott či spisovatel Arnošt Lustig, deset oceněných.

Do dvorany slávy vstoupil varhaník Antonín Schindler. „Vyzdvihl bych hlavně jeho funkci ředitele kůru u svatého Mořice, což je stejná funkce, jako zastával Johann Sebastian Bach u svatého Tomáše,“ řekl Eben.

Před dvěma lety přebíral tuto cenu nedávno zesnulý zpěvák Pavel Novák. Diváci mohli na plátně zhlédnout jeho portrét. „Dobře si pamatuji na jeho tehdejší vystoupení plné úsměvu a na optimismus, se kterým bojoval s těžkou nemocí,“ zavzpomínal moderátor.

Karel Gott za doprovodu klavíru Pavla Větrovce vystřihl na začátku své největší hity z šedesátých let, během večera pak došlo na průřez celým jeho repertoárem. Cenu z jeho rukou přebíral pořadatel festivalu Baroko Tomáš Hanzlík.

A co pro laureáty ceny vlastně znamenají? „Na uznání jsme hrdí jako celý tým. Je pro nás velkou motivací pokračovat v práci s dětmi co nejlépe i v následujících letech,“ řekla vedoucí baletního studia Jitka Weiermüllerová.

Také ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Hana Študentová má ze skleněné trofeje za výstavu portolánového atlasu radost. „Měli jsme kvalitní soupeře, třeba expozici děl Josefa Lady v Muzeu umění. O to víc si vážíme toho, že jsme dostali cenu právě my,“ řekla Deníku Študentová.

Ocenění za kulturu:

Výjimečné počiny roku:

Oblast hudby
FESTIVAL BAROKO
Olomoucká akce se zaměřuje na hudbu 17. a 18. století s použitím dobových nástrojů nebo jejich kopií. Cenu převzal pořadatel Tomáš Hanzlík.

Oblast výtvarného umění
OLDŘICH ŠEMBERA
Spoluzakladatel olomoucké Galerie Caesar se zabývá kresbou, fotografií, malířstvím nebo grafickým designem. Cenu dostal za retrospektivní výstavu.

Oblast divadla
LOSINSKÉ KULTURNÍ LÉTO
V létě nabízí přehlídka divákům ve Velkých Losinách divadelní, hudební a filmový program. Příležitost zde dostávají i amatérské soubory.

Oblast filmu, rozhlasu a televize
PROSTĚJOVSKÁ ARCHITEKTURA PŘELOMU STOLETÍ
Současný stav významné prostějovské architektury z přelomu století ukazuje dokument Miroslava Chytila, Tomáše Vincence a Jiřího Štajnara.

Oblast literatury
HANÁ V POEZII, antologie, editor: Bohumír Kolář
Součástí publikace jsou básně více než 130 autorů, jejichž tvorba je spjatá s Hanou. Sbírka navazuje na předcházející tři díla věnovaná literatuře Olomouckého kraje, která také editoval Bohumír Kolář.

Cena za celoživotní přínos (dvorana slávy)

ANTONÍN SCHINDLER
Hudebník a organolog spoluzakládal Moravskou filharmonii. Zasloužil se o rekonstrukci varhan v chrámu sv. Mořice a je tvůrcem zvonkohry na olomouckém orloji a na dómu sv. Václava.

Výjimečné počiny:

Oblast neprofesionální umělecké činnosti
BALETNÍ STUDIO PŘI MORAVSKÉM DIVADLE OLOMOUC
Studio založila v roce 2003 Jitka Weiermüllerová a Robert Balogh. Talentované děti učí pohybu v souladu s hudbou.

Oblast ochrany a popularizace kulturních hodnot
VÝSTAVA PORTOLÁNOVÉHO ATLASU
Vzácný námořní atlas z roku 1563 vystavila Vědecká knihovna, Nadační ústav regionální spolupráce a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v konviktu.

Osobnost roku v kultuře
VÁCLAV OBR
Restaurátor historických kočárů, zakladatel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem dal dohromady největší sbírku v České republice.

Cena médií
MARCELA KLECKEROVÁ
Kastelánka proměnila hrad Helfštýn v centrum kulturně společenského života v regionu, a to i díky mezinárodnímu setkávání uměleckých kovářů.

KAREL PÁRAL