Místní o problému vědí, upozorňují však na nedostatek parkovacích míst. „S vážným problémem jsme se setkali ve Družební ulici, kterou zatarasily dva automobily a hasičské vozidlo nemohlo projet vůbec,“ uvedla mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Požárníci si také nechtěně vyzkoušeli, jak by se k ohni dostávali během dopravní nehody.

„Kontrolu ve čtvrtek zkomplikovala kolize na křižovatce ulic Schweitzerova a Velkomoravská. Hodně řidičů křižovatku objíždělo právě po sídlišti, kromě plných parkovišť bylo poměrně husto i na vozovce,“ dodala mluvčí.

Nemáme kde parkovat

Olomoučané často upozorňují na fakt, že auta není pořádně kam parkovat. „Tady je to skoro nemožné. Nechal bych architekta, který to tehdy projektoval, aby tady bydlel. Každá rodina má auta. Je tu sice zákaz parkování mimo vyhrazené parkoviště, ale kam to dáme? Parkoviště u hasičů je plné,“ postěžoval si důchodce Jan Roman, který žije na sídlišti Povel.

Na dotaz, jestli by mu nevadilo odřené auto kvůli zásahu hasičů, odpověděl rázně. „Pochopil bych to. Ale nesmělo by to být kvůli někomu, kdo usne a na plotně se mu připaluje kuře, jako se to stalo včera,“ dodal.

O problémech se stáním na sídlištích mluví i samotní hasiči. Jeden ze členů kontrolní posádky situaci vyjádřil přirovnáním hodně nebožtíků, málo kameníků – tedy hodně automobilů a málo parkovacích míst. „Může se často stát, že při nesprávném parkování mohou být ohroženy životy lidí nebo přinejmenším jejich majetek. K zásahu se totiž nemusíme dostat včas,“ dodala Hacsiková.

Kvůli komplikacím s parkováním pak chce vybudovat olomoucká radnice na čtyřech místech ve městě okolo šedesáti nových parkovacích míst. Rozšíření prostoru na odstavení aut se dočkají hlavně lidé na sídlištích, a to u ulic Velkomoravská a Foerstrova, na Nové Ulici a právě na Povlu.

ALEŠ HANZLÍČEK, MICHAELA MICHALCOVÁ