Čtyřiadvacetiletý Olomoučan Michal Vičar a jeho o rok starší bratranec Martin Beťko zahájili svoji velkou výpravu 1. září loňského roku před olomouckou radnicí.

Přes Polsko, Rusko a Japonsko cestovali do Kanady, odtud pak Spojenými státy do Mexika, Venezuely, Brazílie a zpět do Evropy.

„Nejvýše jsme byli asi tři tisíce metrů nad mořem. Ale přiznám se, že tam jsme měli větší problémy než Julča. Chytala nás totiž vysokohorská nemoc,“ řekl Michal.

Nejstarší auto v Česku

Prozradil, že česká škodovka budila na celém světě zaslouženou pozornost. Například ve Spojených státech amerických, kde veterány téměř neznají, byl česko-slovenský tým velkou raritou.

„Lidi na nás koukali všude. Nezapomenu na jednoho pána, který nás tahal z písku v Guyaně. Pořád dokola se ptal, jestli je to nejstarší auto v České republice,“ vzpomínal se smíchem Michal.

PODÍVEJTE SE na VIDEO a FOTO ze startu cesty 1. září 2008

Embéčko Julča přišlo na svět v roce 1964. Jak vtipně podotknula dobrodružná posádka, autíčko uniklo šrotovnému a vesele si jezdilo po světě.

„Cestu zvládla dobře. I když jsme měli cestou tři karamboly, nepotkaly nás žádné větší problémy,“ řekl Martin. Na největší komplikaci narazila posádka patnáct set kilometrů před cílem.

„Najednou přestaly fungovat brzdy, vytřásla se brzdová hadička a my jsme narazili do auta před námi,“ vysvětlil, proč do Olomouce dorazili s pomačkanou karoserií.

Co s Julčou? Možná do muzea

Oba cestovatele v nejbližší budoucnosti čeká dokončení školy. Michal dopisuje diplomovou práci na téma ponorková nemoc. Ani té se totiž během osmi měsíců putování nevyhnuli.

„Vycházeli jsme spolu dobře. Nějaká „ponorka“ se samozřejmě objevila, párkrát jsme se pohádali, ale krizové momenty jsme nakonec zvládli,“ prozradil s úsměvem Martin.

A co bude s Julčou? „Zkusíme ji umístit do nějakého muzea,“ řekl Michal.