Bob se však prozatím nevrhl do vytesaného bazénku v ledu připraveného pro milovníky zimního koupáním, přiběhl si jen zkontrolovat svůj zelený bicykl a upozornit moderátora Michala Muchu, že plavci jsou připraveni do akce.

A krátce po dvanácté to vypuklo.

Třicítka otužilců se vrhla postupně do ledové vody a část diváků na břehu kroutila nevěřícně hlavami, další si ťukali na čelo a jiní se smáli, plavce povzbuzovali nebo vyjeveně koukali. Někteří z nich otužilcům i trochu záviděli a malá hrstka jedinců možná v hlavách zvažovala, že by to taky zkusila.

„Voda má dva stupně,“ lákal moderátor Mucha právě tyto naťuknuté rádoby plavce a jako předposlední z řad otužilců sestoupil po žebříčku do ledové lázně.

V ní ho po chviličce doplnil ještě na pár vteřin nejmladší odvážlivec devítiletý Honza Sedláček.

V té době už bylo pár otužilců z vody venku. Mezi nimi například přemožitelka kanálu La Manche a tradiční účastnice vánočních koupelí Dana Zbořilová, která rozdávala úsměvy na všechny strany nebo mladík Honza Nezval, který se spolu se svým tatínkem přidal k řádění otužilců letos poprvé.

„Táta by beze mě asi nesebral potřebnou odvahu. Tak jsem se prostě hecnul a hupsnul tam,“ nechal se slyšet Honza. Kolik odvážlivců se najde přiští rok? (rok)

Vánoční koupel v Plumlově
Vánoční koupel v Plumlově
Vánoční koupel v Plumlově

Bidelec nebo Bydelec?

Správně je zřejmě Bydelec (viz katastr nemovitostí a další zdroje), na serveru Mapy.cz najdete Bydélec, jiné zdroje (třeba Povodí Moravy) uvádí v tiskových zprávách Bidelec. Ve vyhledávači Google vám po zadání rybník Bidelec vyjede zhruba 500 odkazů, po zadání rybník Bydelec zhruba 100 odkazů. Většina plumlovských občanů má odjakživa zakořeněný v hlavě Bidelec. Tento web používal až do současnosti verzi rybník Bidelec, proto u toho zatím zůstaneme. Jedna z prostějovských učitelek na dotaz, zda psát Bydelec či Bidelec, odpověděla s trochou nejistoty v hlase diplomaticky. „Myslím, že se může používat oboje.“ My ale nechceme případně dlouhodobě mást veřejnost, proto se po vánočních svátcích jeden z našich redaktorů podívá By(i)delci důkladně pod pokličku. (red)