„Většinu lidí potká během života nějaký úraz. Olomoucká nemocnice je traumatologickým centrem pro celý kraj, naši pacienti dostávají nejmodernější péči, jakou lze v regionu poskytnout. Musí v nás mít důvěru, musí vědět, kam se obracet,“ vysvětlil důvody pořádání této akce primář Traumatologického oddělení Igor Čižmář.

Zájem návštěvníků byl i přes momentálně probíhající Floru opravdu velký. Příchozí si vyzkušeli na modelech ošetřit zlomeninu a zašít ránu, podívat se do kloubů v lidském těle. Pomocí profesionálního přístroje si lidé mohli nechat vyšetřit také hustotu svých kostí.

Oblíbenou odbornou atrakcí bylo také vrtání a šroubování kostí. „Je to hrozně zvláštní pocit a už chápu, proč studium medicíny trvá tak dlouhou dobu. Obdivuju ty, kteří to umí a pomáhají tím zachraňovat lidské zdraví,“ podělila se o svůj zážitek Alena Černá z Olomouce.

Program pro veřejnost ve vstupní hale chirurgického komplexu byl připraven až do třetí hodiny. Odpoledne pak lékaři připravily přednášky o zlomeninách třetího věku, poraněních hlavy a páteře nebo o kloubních náhradách.

„Návštěvností jsme příjemně překvapeni, chtěli bychom proto něco obdobného do budoucna opět připravit,“ vyjádřil svou spokojenost mluvčí olomoucké nemocnice Egon Havrlant. Lékaři Traumatologického oddělení ošetří ročně kolem 34 000 pacientů.

Nejčastěji jde o zlomeniny kotníků, zápěstí a prstů. Otevřená poranění jsou pak, podle lékařů, nejčastěji na hlavě a prstech rukou.

„Drtivá většina našich pacientů si úraz způsobí při nehodě na silnici nebo při sportu. Začátkem jara ošetřujeme také hodně jezdců na motorkách. Druhý dubnový víkend jsme museli operovat hned čtyři motorkáře. Jeden z nich si dokonce při pádu zlomil obě ruce a obě nohy,“ popsal Čižmář.