„Za celou dobu co jarmark pořádáme, nám zatím nevyšlo počasí jen jednou. Tak doufám, že to i letos vydrží,“ svěřila se v sobotu odpoledne kastelánka hradu Zuzana Marková.

Jako každý rok si návštěvníci trhu v podhradí mohli pořídit původní řemeslné výrobky od kovářů, pekařů, nebo šperkařů. Jedním z řemeslníků byla i tkadlena s kolovratem, která přímo na místě vyráběla přízi z ovčí vlny.

„Kolovraty a stavy si objednávám přes internet z Nového Zélandu, kde mají nejvetší tradici ve zpracovávání vlny,“ vysvětlila Marie Čigelská z Kunštátu na Moravě. Samotné přadení a tkaní se prý naučila na několika kurzech a své znalosti už předává i dál.

„Ovce chováme již více než třicet let. Poslední roky se ale snažíme, abychom si všechen materiál dokázali sami ručně zpracovat. Kromě toho umím taky spřádat len a surové hedvábí,“ doplnila Čigelská.

Novinkou letoního jarmarku byl rytířský souboj na koních, který předvedla ve velkém turnajovém stanu skupina historického šermu Ordo Kromen.

Rozšířeny ala byly také zpívané prohlídky hradu. „Letos máme na hradě přes čtyřicet různých zpěváků pro nehrůznější vystoupení během prohlídky. Většinu repertoáru tvoří pohádkové melodie a písničky z muzikálů,“ uvedla Marková.

Děti do patnácti let, pokud přišly v kostýmu, měly prohlídku zdarma a v sobotu večer je čekal velký maškarní bál.

Návštěvnost čtvrtého jarmarku odhadla kastelánka hradu na tři tisíce lidí z celého kraje. Kromě zpívaných prohlídek byly pro ně nejlákavější souboje v historickém šermu.

„Turnaj na koních byl vážně vydařený, ani nevadilo, že před tím hodně zapršelo. Teď se těším, až si dám čerstvý trdelník,“ ohodnotila jarmark mezi trhovými stánky Jarmila Dostálová ze Šumperka.