Nejvyšší rychlost, kterou naměřili na meteorologické stanici na Šeráku byla 116 kilometrů v hodině.

Ze sto padesáti zásahů, ke kterým byli hasiči v Olomouckém kraji voláni, se jedna pětina týkala právě Šumperska. „Na Šumpersku jsme měli dvaatřicet případů. Převážně se jednalo o odstraňování spadlých stromů přes cestu,“ řekl dispečer hasičů.

Silný vítr se přes vrcholky jesenických hor nedostal. Na Jesenicku tak hasiči měli jen tři výjezdy. Jeden strom museli odklízet v Jeseníku, druhý ve Štachlovicích u Vidnavy. Největší škodu napáchala vichřice v Ostružné, kde strom spadl na rekreační objekt Českých drah Přerov.

„Bohužel, profesionální hasiči byli tak zaneprázdnění, že si s tím musela zpočátku vystačit čtveřice našich dobrovolníků, kteří šli strom odklidit,“ řekla starostka Ostružné Miroslava Bendeková (nez.).

Energetici měli celý víkend plné ruce práce a pohotovost se jim protáhne zcela určitě i na dnešní den. „Nejhorší situace byla v sobotu kolem poledne, kdy počet havárií kulminoval. Na Šumpersku zůstalo bez dodávky elektřiny sedmnáct set domácností,“ řekl mluvčí ČEZu Jaroslav Jurča.

Od dodávek proudu byli odříznuti obyvatelé Dubicka, Hanušovic, Hoštejna, Klopiny, Kosova, Loštic, Moravičanech, Pavlova, Úsova, Velkých Losin a Zábřehu. Na Jesenicku se ocitla bez elektřiny jen obec Dětřichov.

„Důvodem poruch na vysokém napětí byly popadané stromy, přetržené dráty a zkraty,“ řekl Jurča. Na Jesenicku a Šumpersku pracuje na odstranění závad patnáct zaměstnanců energetiky. Do nedělního poledne se jim podařilo odstranit většinu závad.

„Drtivou většinu opravíme v neděli, jen ty nejhorší případy až v pondělí, tedy, pokud se nevrátí špatné počasí a nevzniknou další problémy,“ dodal Jurč