Následkem vichru nebyl nikdo zraněn a nevznikly velké materiální škody. Hasiči a dispečeři ale hledí s obavami do příštího dne. Podle prognóz meteorologů má totiž vichr udeřit znovu – a to buď v nočních hodinách nebo v průběhu neděle.

„Během sobotního odpoledne vzrostl na Přerovsku počet poruch na vysokém i nízkém napětí. Asi o půl třetí nám byly nahlášeny poruchy v Horním Újezdu, Opatovicích, Rouském, Dřevohosticích a v dalších obcích. Do šesti hodin do večera se nám podařilo odstranit asi polovinu závad a obnovit dodávku elektrické energie. Některé obce jsou ovšem stále bez proudu,“ popsala situaci vpodvečer mluvčí společnosti ČEZ pro Střední a Severní Moravu Alice Lutišanová. V Dřevohosticích se obvnovila dodávka energie až večer.

„Elektřina nešla od tři čtvrtě na dvanáct, je to tady ale na obvody. Někde nešla elektřina jen chvíli, zámek a výchovný ústav byl ale zapojen až navečer. Důvodem závady byl strom, který spadl na elektrické vedení v obci Radkovy,“ popsal situaci jeden z místních obyvatelů.

Plné ruce práce s odstraňováním následků vichřice měli přerovští hasiči. Podle odpoledních informací operačního důstojníka museli vyjíždět ke dvaceti šesti zásahům. „Jednalo se převážně o spadené stromy, které jsme museli odklízet z cest. Nejhorší byla situace na Hranicku a Lipnicku, ale i v samotném Přerově,“ popsal operační důstojník. Hasiči odstraňovali stromy třeba z komunikace v Oseku nad Bečvou, na silnici v Horní Moštěnici, dále v Opatovicích nebo přímo v Hranicích. Na likvidaci škod se podíleli nejen profesionálové, ale také dobrovolní hasiči.

V Přerově vyvrátila vichřice z kořenů vzrostlý smrk v ulici Svisle, a to v blízkosti obytné části. Strom zablokoval cestu nedaleko restaurace U Medvídka a hasiči ho museli rozřezat a po částech odvézt. Doslova lemována popadanými větvemi stromů byla také silnice od Přerova do Týna nad Bečvou.

Vichřice ovšem napáchala škody i v centru Přerova. Nevyhnula se přitom ani přerovskému zámku, jehož pracovníci našli odpoledne díru ve střeše. „Opravovat to budeme až zítra. Jen doufáme, že se vichřice nepřižene i v noci,“ řekl pracovník Muzea Komenského v Přerově Stanislav Krásný.

Několik tašek popadalo také ze střech domů ve Wilsonově ulici. „Kromě toho se v Přerově uvolnil plechový štít v Palackého ulici, v Žižkově ulici byla poničena lampa veřejného osvětlení a kvůli obavám z poškození vozidla musela být demontována jedna dopravní značka,“ shrnul zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Havarijní službu mají v průběhu celého víkendu kvůli vichřici také Technické služby města Přerova. „Vlivem silného větru popojížděly kontejnery po silnici a poutače obchodů vlály jak prapory. Do toho všeho déšť a kroupy,“ přiblížil situaci v Přerově pracovník Technických služeb Jaroslav Koutný.