Prudká průtrž mračen a silný vítr, které ve středu večer a v noci bičovaly Olomoucko, lámaly větve stromů i celé kmeny, poškodily střechy domů, ale i památky, ochromily dodávky proudu a místy i dopravu.

S následky pohromy, kdy blesky křižovaly potemnělou oblohu a přívaly vody proudily ulicemi, se obce a firmy potýkaly celý čtvrtek. Plné ruce práce měli hasiči i energetici. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Nejvíce škod způsobily polámané a vyvrácené stromy. Přímo v Olomouci poškodil jeden z nich tři osobní automobily poblíž heliportu záchranné služby. „Na dvou ze tří poničených aut byla předběžně vyčíslena celková škoda za 150 tisíc korun,“ uvedla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Podobné problémy s nárazovým větrem měli také lidé ve Šternberku.

„Byla to pořádná smršť. V jednu chvíli větrný vír doslova uřízl koruny tří před dvěma roky vysazených stromů v centru,“ popisovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Ulice v některých částech města uklízeli ještě ve čtvrtek dopoledne. „Na staveniště firmy, která opravuje silnici směrem na Lošov, spadl strom. Způsobil firmě nemalé škody,“ popisoval starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

S popadanými větvemi a stromy se potýkali i na dalších místech: „Silná větev spadla na plot u školky a převrátila ho. Děti jsou na výletě, takže jim nic nehrozí. Už to odklízíme,“ uvedli radní z Lužic.

V kraji si bouře vyžádala asistenci hasičů v téměř sto padesáti případech, nejvíce jich pak bylo právě na Olomoucku.

„Odstraňovali hlavně popadané stromy, které v mnoha případech zcela zablokovaly silnice. Vítr také poškodil několik střech, žádná z událostí si naštěstí nevyžádala lidský život ani zranění,“ informovala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Smršť ničila i v olomouckých parcích

Podle mluvčí Výstaviště Flora Zuzany Studené spadl statný jasan na jednu ze čtveřice pozdně barokních pískovcových soch v Bezručových sadech znázorňující roční období. Sochu pocházející z roku 1757 zničil. Živly strhly i akácii s obvodem přes čtyři metry ve Smetanových a jeden z jírovců v Čechových sadech.

„Škody na zeleni jsou podle zahradníků značné a navíc stále hrozí nebezpečí pádu polámaných větví z korun stromů. Lidé, kteří směřují do parků, by měli být opatrní a pod stromy se raději nepohybovat,“ upozornila Zuzana Studená.

Silný vítr poškodil střechy domů

V Dolanech na tamním Domě s pečovatelskou službou strhl část krytiny. „Už jsou tam pokrývači. Ještě bude muset přijet plošina,“ uvedl dopoledne starosta obce Jan Doležel. I chmelařům z Tršicka živel způsobil menší škody. „Chmel naštěstí ještě není tak těžký, mohlo to dopadnout hůře, jsou jen nějaké dráty stržené. Konstrukce poškozeny nejsou,“ uvedl Ivo Macháček z tršické společnosti.

S výpadky se ve čtvrtek potýkali energetici i vodárenská společnost. Při bouřce nefungovala několik hodin čistička v Olomouci.

„Přerušení bylo způsobeno silným větrem, který strhl střešní krytinu trafostanice, a tím ji poškodil. Od rána je už čistírna odpadních vod opět v provozu,“ uvedla mluvčí vodárenské společnosti Helena Koutná.

„Zásobování odběratelů není ohroženo a ve vodojemech jsou dostatečné zásoby vody,“ ujistila.

V Luběnicích nešel dlouho proud

Energetici řešili v regionu především výpadek na vedení vysokého napětí v oblasti Luběnic. „Je to nejrozsáhlejší výpadek na Olomoucku – jde o dvacet trafostanic. Předpokládáme, že do večera bude dodávka proudu obnovena,“ uvedl mluvčí společnosti ČEZ Jaroslav Jurča.

V obci nešel proud od 21 hodin. „Teď to zapnuli,“ sdělil dvě hodiny po poledni starosta Luběnic Jaroslav Matiás. „Lidé si nemohli uvařit, v obchodě mohou vyhodit zásoby z mrazáku. Bylo to hodně nepříjemné,“ dodal.

Další výpadky byly na nízkém napětí. „Většinou se obnoví po opravě vysokého napětí. To je momentálně priorita,“ doplnil mluvčí Jurča.

Související článek:
Bouzovský hřbitov poničila vyvrácená lípa

Daniela Tauberová, Jiří Mareček