Švecovi poukazují na to, že stejný strom jim poškodil dům před třemi lety, poté co vichřice Emma servala jeho vrchní část, a ta padla rodině do zahrady.

„Jsem po operaci kyčle a zrovna jsem cvičila na rotopedu, když se ozvala rána. Sešla jsem směrem před dům, kde stojí dvě vrostlé douglasky. Myslela jsem, že některý z jehličnanů padá,“ popisovala okamžiky kolem 18. hodiny Zdenka Švecová.

„Nic jsem neviděla. Manžel však za chvíli přijel z nákupu a ptal se, zda jsem už volala pojišťovnu. Nechápala jsem, a myslela, že žertuje,“ líčila.

V zadní části domu vedle garáže poté uviděla spoušť. Silný kmen jehličnanu prorazil dřevěný plot a ležel v zahradě.

„Spadl chvíli poté, co manžel vyjel z garáže. Raději ani nedomýšlet, co se mohlo stát,“ zhrozila se Zdenka Švecová.

Stejný strom, douglaska, starý desítky let poškodil rodině fasádu a okapy poté, co ničivá vichřice Emma před třemi lety servala jeho horní část.

„Zatočilo to horní části smrku, utrhlo ji, a ten spadl mezi pergolu a dům. Byla to hrůza. Mysleli jsme, že něco podobného se už nezopakuje. Po druhé? Že by nás ohrozil stejný strom?“ kroutila hlavou nad pondělní pohromou Zdenka Švecová.

Starý jehličnan stál na pozemku ležícím přes úzký průjezd na další zahradu. Ten kmen zatarasil.

„Pozemek, na kterém smrk stál, by měl patřit městu. Nájemce neznáme. Nemáme však pocit, že by se o zahradu nějak staral,“ uvedla žena.

„Nevím, kdo nám plot spraví a zaplatí. Strom pořeže a uklidí. Asi zase my,“ pokrčila rameny.

Bojí se jehličnanů před domem

Na pojišťovnu i magistrát se již Švecovi obrátili. To pracovníci odboru životního prostředí potvrdili s tím, že kontaktovali majetkoprávní odbor, aby o následcích vichřice zpravil nájemce pozemku.

„Máme však obavy z jehličnanů před domem. Energetici je kvůli vedení seřezávali tak, že nepochybně spadnou na dům,“ poukazovala na nebezpečí Zdenka Švecová.

Podle vedoucí oddělení péče o zeleň Jitky Štěpánkové odborníci posoudí riziko na základě žádosti.

„U dalších dvou stromů není možné vyhodnotit riziko na základě včerejší události, při které navíc mohlo hrát roli narušení stromu předchozí vichřicí. Poté, co bude žádost podána, posoudíme stromy před domem, zda jsou nebo nejsou nebezpečné,“ sdělila.