Nejvíce výjezdů měli do pondělního rána na Přerovsku, kde zasahovali na 41 místech, a Olomoucku s 31 případy.

Větve i celé stromy padaly na silnice a elektrické vedení, odkud je museli hasiči odklidit.

V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček spadl strom na chatu a zranil dvě osoby, které zdravotnická záchranná služba odvezla na ošetření do nemocnice.

„Největší počet událostí se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě, Hlubočky, Mariánské údolí, Lipová-lázně, nicméně šlo o jednotlivé události, kdy nebyl provoz na tratích zastaven,“ informovala Vladimíra Hacsiková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Tisíce domácností v kraji bez proudu
Přes dva tisíce domácností je v Olomouckém kraji bez dodávek elektrické energie. Po řádění nočního větru a bouřek jsou bez proudu například ve Velkém Újezdu, Horce nad Moravou či na Libavé. Na vedení vysokého napětí odstraňuje ČEZ v Olomouckém kraji celkem jedenáct poruch, s dalšími se potýká na vedení nízkého napětí.

„V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem, pracovaly celou noc a pokračují i nadále v obnovení dodávek elektřiny,“ informoval mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. „Situace se uklidnila, vítr se utišil a daří se nám poruchy opravovat,“ ujistil.

ČEZ předpokládá, že poruchy na vysokém napětí odstraní ještě během dneška. Většinu z nich určitě. „Jisté je, že opravovat poruchy budeme i během zítřejšího dne. Mělo by se jednat však již jen o poruchy na hladině nízkého napětí,“ uvedl Sobol.

Zatarasené dálnice

Kvůli větrem uvolněnému plechu, který se sroloval a poničil komín, zasahovali hasiči od půl jedenácté v noci ve Štěpánově.

„Uvolněná střešní krytina rodinného domu ve Štěpánově se srolovala, otočila a opřela o komín. Hasiči po příjezdu střechu otočili zpět, pomocí plachty a latí ji provizorně zajistili. Střecha poškodila komín, proto ho majitel nemůže používat do doby opravy,“ popisovala mluvčí.

Plech se utrhl také v hranické nemocnici.

„Hasiči střechu o rozměrech asi 15 x 15 metrů provizorně zajistili hřebíky a lany, majitel bude střechu dnes ráno opravovat,“ informovala v pondělí ráno Hacsiková.

Spadlé stromy odstraňovali hasiči také z dálnice, a to u Olšan na D46 a u Mladče na D35. Do kmene žádný z projíždějících motoristů nenarazil.

„To ve Vícově narazilo osobní vozidlo do spadlého stromu, naštěstí nebyl při nehodě nikdo zraněn,“ sdělila mluvčí.

Poničená auta i domy

V Dolanech a Hranicích se stromy vlivem silného větru vyvrátily na rodinné domy, v Olomouci zase spadly na zaparkované osobní a nákladní automobily, podobně v Hranicích v ulici 1. máje.

V pondělí ráno likvidovali hasiči více popadaných stromů, které na Hranicku zablokovaly silnici z Hluzova na Špičky. V Paloníně hasiči na křižovatce v obci odstraňovali ulítlou trampolínu.

„Podle našich informací nebyl v kraji zaznamenán plošný výpadek elektrické energie. Pokud stromy poškodily dráty elektrického vedení, jednalo se spíše o jednotlivosti,“ sdělila mluvčí hasičů.