Dalším dvěma odsouzeným bude umožněno opustit v souvislosti s návštěvou rodiny věznici na Štědrý den, a to na čtyřiadvacet hodin.

„Počet osob není nijak vysoký, ovšem souvisí s profilací naší věznice, kde převažují víceleté tresty ve zvýšené ostraze. Těchto odsouzených se samozřejmě tato možnost netýká," vysvětlil zástupce ředitele mírovské věznice Roman Mišák.

Část z nedobrovolných obyvatel mírovského hradu se může těšit alespoň na vánoční balíčky na přilepšenou.

Podle zákona na ně vězni mají nárok dvakrát ročně, každý o váze do pěti kilogramů.

„Před Vánocemi samozřejmě balíčků přibývá. Jejich obsahem bývají nejčastěji různé potraviny, například sladkosti, čaje nebo káva," potvrdil zástupce ředitele věznice.

Sváteční dny vězňům zpestří řada turnajů a dalších aktivit, které vyplní jejich volný čas, jehož mají o Vánocích více než jindy. Zároveň alespoň trochu přispějí ke sváteční atmosféře. Vedení věznice spolupracuje i s dalšími organizacemi, jako je Charita Zábřeh nebo šumperská Armáda spásy.

„Pořádají se vánoční koncerty, besídky a bohoslužby. Naši výchovní a pedagogičtí pracovníci pak připravují různé turnaje ve stolním tenisu, šachách, šipkách nebo vánočně orientované dokumentární a filmové aktivity," přiblížil náplň svátečních dní za zdmi přísně střeženého žaláře Roman Mišák.

Místo ryby krkovička

Odsouzení se budou muset na štědrovečerní večeři obejít bez tradičního kapra. Důvody jsou hlavně bezpečnostní. Vedení věznice se tím snaží předejít riziku, že by některému vězni uvízla kost v krku a musel by k lékaři.

Na Štědrý den tak budou mít odsouzení k večeři smaženou vepřovou krkovici s bramborovým salátem. Na přilepšenou dostanou malý balíček s cukrovinkami a ovocem.

A jak je to s vánočním cukrovím? To si mohou vězni objednat v kantýně. Přesto se letos bude péct cukroví i mezi odsouzenými.

„Bude to na výstupním oddělení, kde jsou umístěni ti, co se připravují na nadcházející propuštění. Pod vedením vychovatele budou péct vlastní cukroví. Půjde o jejich poslední Vánoce ve vězení, takže se pochopitelně moc těší," řekl Roman Mišák.

Žádné slavnostní menu na odsouzené nečeká ani poslední den v roce. Na Silvestra bude k obědu smažené rybí filé s bramborovou kaší, kompot a čaj.

Někteří to moc neprožívají, jiní teskní

Vánoční výzdobu si vězni moc neužijí. Stromek na Mírově nenajdete.

„Ze zkušeností víme, že zájem odsouzených o vánoční výzdobu je vždy individuální. Někteří odsouzení si vánoční atmosféru rádi připomínají, jiní naopak sváteční období moc neprožívají a najdou se i takoví, kteří mají Vánoce a Nový rok spojené spíše s tesknými vzpomínkami," vysvětlil Roman Mišák

Svůj trest si v současnosti na Mírově odpykává 374 odsouzených. Nejvíce z nich – přesně 272 – je zařazeno do nejpřísnější kategorie se zvýšenou ostrahou, kam spadají i doživotní tresty.

Zbývajících více než sto vězňů je v mírnějších kategoriích s ostrahou a s dozorem. Mezi odsouzenými je i čtyřiadvacet cizinců.