Na pozemcích u Moravské vysoké školy a BEA campusu ale i tak začali stavět dělníci. Ti pracují na výrazně nižší budově, jejímž stavitelem je Regionální centrum Olomouc. 

Vizualizace výsledné podoby campusu, který na pozemcích v budoucnosti vznikne (v tuto chvíli se staví přední část půlkruhu).Zdroj: Zdroj: Tomáš Jelínek, mluvčí Tesco SW

Vizualizace výsledné podoby campusu, který na pozemcích v budoucnosti vznikne (v tuto chvíli se staví přední část půlkruhu).
Zdroj: Tomáš Jelínek, mluvčí Tesco SW

Investorem u věže Spiritualia byla společnost Josefa Tesaříka Tesco SW. Ta je, stejně jako Regionální centrum Olomouc, členem holdingu Tessela holding SE.

Výstava Svět kostek představila o víkendu díla 70 stavitelů
Lego bavilo Olomouc. Svět kostek nabídl unikáty a lákal davy
Natáčení filmu o Jeronýmu Pražském ve Zdíkově paláci u dómu sv. Václava v Olomouci
V Olomouci se natáčí další film, s Ondřejem Vetchým a Jitkou Čvančarovou

Proti byl krajský úřad i sousedé

Povolení ke stavbě Spiritualie vydal olomoucký stavební úřad na konci září 2014, jen pár dní před tím, než začal platit nový územní plán města Olomouc.

Rozhodnutí o stavbě ale zrušil v únoru 2016 Krajský úřad Olomouckého kraje.

Spiritualia tak dostala od Odboru strategického rozvoje kraje, územního plánování a stavebního úřadu červenou. Podnět proti stavbě přišel od několika Olomoučanů, kteří v blízkosti plánovaného kampusu bydlí.

Ti se proti rozhodnutí stavebního úřadu společně odvolali. „O umístění stavby rozhodovaly podjaté úřední osoby,“ … „Umístění stavby je v rozporu s územním plánováním,“ zněla některá jejich odůvodnění.

Nový územní plán totiž na dotčené parcely stanovil výškové limity, které věž Spiritualia několikanásobně převyšuje. Na pozemcích u řeky je maximální výška zástavby 17 metrů, směrem ke třídě Kosmonautů je to 29 metrů.

Ani tři roky po získání povolení ke stavbě a více než jeden a půl roku po jeho zrušení věž v olomouckých Hodolanech nestojí. 

Věž centra Spiritualia a komplex BEA centra u třídy Kosmonautů. Koláž:DENÍK
Věž Spiritualia dostala od úřadu stopku. Olomoucká malost, míní investor
23. ročník extrémního závodu štafet Bobr Cup v Litovli
Extrémní Bobr Cup ždímal stovky bojovníků na nové trati. Podívejte se

Tesařík: Stavíme teď v jiných městech

Podle současných stavebních prací, které na místě probíhají, a podle vyjádření Josefa Tesaříka, v Olomouci Spiritualia ani nikdy stát nebude.

„Kvůli nesmyslným výškovým regulacím, které si někdo vymyslel, jsme projekt uskutečnit nemohli,“ řekl letos v září Josef Tesařík.

„Momentálně stavíme jiné projekty v úplně jiných městech, kde jsme povolení dostali,“ dodal ředitel Tesco SW, který je mimo jiné i jednatelem Regionálního centra Olomouc a ředitel Moravské vysoké školy Olomouc.

Nově opravené šatny krytého bazénu v Olomouci dostanou kamery, které budou sledovat prostor skříněk.
Raději ukázat zadek i zloděje? Šatny na olomouckém bazénu ohlídají kamery

Dostavba areálu otázkou příštích let

Na pozemcích mezi ulicemi Kavaleristů, Vejdovského a tř. Kosmonautů teď roste další část rozsáhlého komplexu BEA campus, už ale bez Spiritualie.

„Třípatrový objekt, který na místě vzniká, bude součástí BEA campusu,“ uvedl mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek a dodal, že se jedná o pátou etapu výstavby kampusu. „Hotová by měla být do konce příštího roku. Dostavba celého areálu je otázkou příštích let,“ vysvětlil Tomáš Jelínek.

V nové budově vznikne podzemní parkoviště a dvě nadzemní podlaží.

„Ve vzniklých prostorách budou mít sídla a pobočky různé firmy z IT oblasti nebo finančních a právních služeb,“ řekl Tomáš Jelínek.

„Do budoucna plánujeme vybudovat i kavárny, restaurace, fitness a další prostory, kde by mohla svůj volný čas trávit i veřejnost,“ doplnil k plánům budoucího atria mluvčí společnosti Tesco SW.

Náměstí Republiky v Olomouci
Proměna náměstí Republiky? Až s novou radnicí

Zelená čtvrť propojená s řekou

Tentokrát se místní nemusí bát, že by jim u domu vyrostla několik desítek metrů vysoká věž.

„Třípatrový objekt je výrazně pod horizontem sousedních panelových domů,“ uvedl Tomáš Jelínek.

Celá stavba BEA campusu, která by jednou na pozemcích měla stát, bude mít tvar polokruhového atria.

„Výsledná architektonická podoba campusu by měla mít charakter zelené městské čtvrti, která je propojená s okolím řeky Moravy,“ dodal mluvčí Tesco SW.

Josef Tesařík
Josef Tesařík: Spiritualia je místo pro veřejné setkávání