Dokončená je hrubá stavba dvou čtyřpodlažních budov, které k ní přiléhají. Příští podzim by se do nich měla nastěhovat Moravská vysoká škola, která zde bude mít sídlo. Hlavním investorem je společnost RCO olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka.

Každé dva až tři týdny přibude výškové budově další patro. Nyní staví dělníci patnácté a další tři ještě vybudují. Hotové jsou dva čtyřpodlažní objekty.

„Ještě budeme stavět čtvrtou budovu, a to atrium, které se stane komunikačním a společenským prostorem. Propojí všechny tři objekty. V budoucnu se zde budou konat i slavnostní akce, jakou jsou promoce či různá shromáždění,“ popsal šéf stavby Matouš Vykoukal.

Všech osmnáct pater bude mít dominantní elipsovitá věž v polovině září, stejně tak bude hotová hrubá stavba atria. „Pak budeme dělat střechy, fasády a další stavební úpravy. Opláštění dokončíme na jaře příští rok. Mezitím už budeme ale pracovat i vevnitř,“ přiblížil Vykoukal.

Kdo tam bude sídlit?

První společnosti by se mohly do budov nastěhovat příští podzim. Jednu nízkou budovu obsadí studenti a profesoři Moravské vysoké školy, druhou pak nejspíše spoluinvestor projektu firma Tesco SW, kterou vlastní také Josef Tesařík.

Výškovou stavbu by měly využít soukromé společnosti. Bude totiž hlavním sídlem Centra inovací Olomouc, které spojí Podnikatelský inkubátor, Vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií.

„Vysoká stavba bude uvnitř variabilní, takže si firmy budou moci jeji interiér přizpůsobit svým potřebám,“ podotkl Vykoukal.

Vizualizace budoucí podoby

DALŠÍ VIZUALIZACE SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE:

Stavba kampusu s mrakodrapem u Envelopy zahájena

Nový areál u Envelopy: kampus i mrakodrap. Podívejte se

Parkoviště a amfitéátr

V budoucnu plánuje investor s výstavbou pokračovat. V areálu by měly přibýt další budovy, ale také společenský prostor pro setkávání veřejnosti a parková zóna poblíž Moravy. Zároveň by měli lidé mít možnost v lokalitě zaparkovat v podzemí.

„Také zde plánujeme postavit amfiteátr, který bude k dispozici nejen studentům, ale i ostatním občanům města, aby zde mohli říct, co si myslí. Uvažujeme také o akademicko-společenském objektu, kde by se setkávala akademická obec,“ vysvětlil už před časem Josef Tesařík.

Investor platí výstavbu prvních čtyř objektů ze svých zdrojů. Stát by měly okolo pěti až šesti set milionů korun. Další budovy by pak chtěl platit z výdělků centra inovací.

Historie pozemků areálu 9. května

Pozemky, na kterých vyrůstá vysokoškolský areál, patřily městu. Se změnou územního uspořádání České republiky, se o nich na konci devadesátých let vážně uvažovalo jako o místě, kde by stát mohl postavit sídlo krajského úřadu.

Tehdejší vedení olomoucké radnice, v čele s primátorem Martinem Tesaříkem (ČSSD), ale s takovým záměrem nesouhlasilo.

Navíc doporučilo, aby krajští úředníci využili administrativní budovu, kterou vybudovala společnost Josefa Tesaříka, bratra tehdejšího primátora a nynějšího hejtmana Olomouckého kraje.

Martin Tesařík při hlasování v olomouckém zastupitelstvu záměr podpořil. Kraj dodnes kanceláře využívá a platí za ně nájemné.

Pozemky v areálu 9. května město nakonec prodalo. Jedinému investorovi, Josefu Tesaříkovi, jehož společnost na místě nyní buduje vysokoškolský kampus a administrativně-obchodní centrum. (red)