Věž se schodištěm k 77 metrů dlouhému tobogánu stojí mimo budovu stadionu a je celoročně vystavena vlivům počasí.
„Zhruba patnáct let, které uplynuly od jejího otevření, se na ní podepsalo. Je třeba přistoupit k obnově," komentoval investiční náměstek olomouckého primátora Filip Žáček (ČSSD) úterní rozhodnutí radních.
Z prosklené věže čtvercového půdorysu bude nutné odstranit opláštění a nahradit ho, počítá se i s rekonstrukcí vnitřního schodiště, vzduchotechniky a spojovacího proskleného koridoru.
„Letos chceme vybrat zpracovatele projektové dokumentace a budeme předkládat radě i zastupitelstvu v plánu investic návrh na realizaci, která se podle předpokladů pohybuje kolem pěti milionů korun," doplnil Žáček.
Rozhodnout by měli zastupitelé koncem roku.
Prosklená fasáda tobogánové věže na plaveckém stadionu v Olomouci, jak by mohla vypadat po rekonstrukci plánované na rok 2017. Autor: Magistrát města Olomouce
Ačkoli plavecký stadion provozuje firma OLTERM & TD vlastněná společností Veolia Energie ČR a Olomoucí, o náklady se postará město jakožto vlastník.
Přesný termín opravy zatím nelze odhadnout.
„Záleží, kdy se podaří získat rozhodnutí stavebního úřadu a ve vazbě na to budeme vybírat zhotovitele. Těžko předjímat, do které části sezony realizace spadne, to bych věštil," představil náměstek nejbližší kroky.
Tobogán na plaveckém stadionu v Olomouci. Autor: DENÍK/Michal Kovář
Zvažovali schody uvnitř haly
Než se začne s opravou, počítá radnice jen s údržbovými pracemi.
„Tobogán je v pořádku a schopný provozu. Určitě nepředpokládáme jeho uzavření, pokud se nestane nic nepředvídatelného," řekl Filip Žáček.
Parametry atrakce zůstanou stejné jako dnes.
Uzavřený tubus je v provozu celoročně, koryto skluzavky má průměr jeden metr a spád deset stupňů.
Podle vizualizace by ovšem mohla mít věž nově modrou fasádu.
Vedení města zvažovalo, zda nepostavit schodiště k tobogánu uvnitř haly.
Aby však měla atrakce dostatečný úhel, bylo by nutné stavět výše než je hrana střechy, což nepovoluje územní plán.