Nový kříž má na výšku 3,5 metru a pod ním je metrová koule. Do středu kříže umístil autor křišťál, jako symbol čistoty. „Kříž je sestaven z různě uspořádaných kusů ohýbaného nerezavějícího kovu v úhlech odpovídajících novogotickému slohu stavby,” popisoval sochař.

V metrové kouli jsou tři schránky s poselstvím pro budoucí generace. Každá je pevně připevněna objímkou. „Na kouli je napsáno, kde se rozřezává, aby se mohla otevřít, a je vodotěsná," vysvětloval Jan Dostál.

Instalace nového kříže na věž Červeného kostela v Olomouci. Autorem je Jan Dostál.
Červený kostel pokročil s novostavbou a dostal originální kříž. Jak se vám líbí?

Střechu již během obnovy památky ozdobilo několik dalších „šperků“ z dílny známého olomouckého tvůrce. Objevily se například na malé věžičce na hřebeni.

Odsvěcený, 120 let starý Červený kostel, který byl od roku 1959 využíván jako depozit knih Vědecké knihovny Olomouc, prochází od roku 2020 rozsáhlou rekonstrukcí. Komplet hotovo by mělo být letos v prosinci. Náklady přesáhnou 140 milionů korun, další miliony pak budou potřeba na vybavení a adaptaci interiérů. Po dokončení obnovy získá vědecká knihovna sál pro přibližně 200 návštěvníků.