Starostové vesnic prohlašují, že rozhodnutí by zpět nevzali.

Poukazují na to, že díky větrníkům mohly obce vybudovat dětské hřiště, vysadit zeleň a chystat další investice, na které nezískaly dotace.

Na kopci nad Norberčany-Starou Libavou se kroutí sedm větrníků, z nichž tři stojí na katastru Norberčan.

Investoři se zavázali, že obci budou každoročně platit za to, že výstavbu větrného parku umožnila. Ročně slíbili posílat dohromady 300 tisíc korun.

„Nemůžeme si stěžovat. Platí, jak slíbili," hodnotila starostka Norberčan Marie Vališová.

Za peníze z větrníků obec vybudovala dětské hřiště.

„Vloni se dokončilo. Stálo milion korun a bez financí z větrných elektráren by nebylo," uvedla starostka vesnice ležící na okraji Olomoucka.

„Umožňují úpravy po obci, naposledy jsme vybudovali stanoviště pro kontejnery na tříděný odpad," uvedla další příklad, jak peníze obec utratila.

Vše dodržují, jak řekli, libuje si starosta 

Největší větrný park na Olomoucku je v provozu mezi Horní Loděnicí a Šternberkem, kde stojí devět stožárů s rotory. Kolem jeho výstavby v oblasti Nízkého Jeseníku byla velká diskuse.

„Každým rokem v polovině ledna přijde platba. Vše dodržují, jak řekli. Že jsme do toho šli, toho rozhodně nelitujeme," hodnotil spolupráci s vlastníkem větrného parku starosta Horní Loděnice Gustav Repaň.

Obec dostává ročně 450 tisíc až půl milionu korun.

„Podle kurzu eura," vysvětlil pohyb pravidelného příjmu do obecního rozpočtu.

„Peníze dáváme do zeleně, údržby alejí, které jsme v minulých letech vysadili podél starých cest," uvedl, kam peníze putují.

Za část peněz zvelebí rybník

Podle Repaně příjem z větrníků nyní dovolí vesnici pustit se do revitalizace rybníka, který koupila od Povodní Moravy a jehož poškozená hráz může ohrozit obyvatele.

„Chystáme projekt za 250 tisíc korun, ale musíme čekat, zda vyjde dotace. Celkově totiž půjde o několik milionů korun. Jde o prioritu obce," sdělil starosta.

Protože obec už podruhé neuspěla s žádostí o dotaci na výstavbu dětského hřiště u místní mateřské školy, zvažuje, zda další příjem z větrníků nepůjde taky tam.

„Kdybychom měli více větrných elektráren, peníze bychom věděli, kde utratit," povzdechl si s tím, že obec neuspěla ani se žádostí na veřejné osvětlení.

Chystané větrné parky na Olomoucku V oblasti Nízkého Jeseníku připravují investoři další dva větrné parky.

Pět větrníků by se mohlo roztočit v Jívové směrem na Hraničné Petrovice, kde už dvě větrné elektrárny stojí. Projekt čeká na územní rozhodnutí.

O dalším se mluví v Huzové, kde společnosti Ostwind CZ avizovala zájem postavit trojici větrníků s celkovou výškou 196 metrů.

O výstavbě větrných se bouřlivě diskutovalo i v Moravském Berouně. V místní části Nové Valteřice se zvedl velký odpor proti zájmu investora vztyčit jen pár stovek metrů od posledních domů soustavu devíti stožárů s rotory.

Místní a chalupáři se rozčilovali, že o záměru předem nevěděli a nemohli se vyjádřit. Napadali zastupitele, že bez nich rozhodli o něčem, co znehodnotí krajinu a jejich nemovitosti. Zastupitelé nakonec dali projektu červenou a od smlouvy s investorem město odstoupilo.