Podle brněnské firmy Ventureal skluz zapříčinila obrovská poptávka po technologii, kterou jim výrobce bude schopen dodat až na jaře. Obce, na jejichž katastru základy pro větrníky leží, podle firmy o peníze nepřijdou.

Firma Ventureal předpokládala, že větrníky začne montovat letos na podzim. Na místě mezi Horní Loděnicí a Šternberkem už vybudovala základy pro uložení stožárů vysokých sto pět metrů s průměrem rotoru devadesát metrů a výkonem 2000 kW.

„Dodavatel technologie, dánská firma, má takovou poptávku, že nás uspokojí až na jaře,“ reagoval mluvčí společnosti Jiří Přikryl. Původně firma předpokládala září až říjen letošního roku.

Proti rozměrným větrníkům se vloni zvedl odpor tamních chalupářů a některých obyvatel, hlavně z Těšíkova, kde vznikla petice proti jejich výstavbě. Větrníky se nelíbí ani šternberské samosprávě, hlavně kvůli zásahu do krajiny.

Obce, na jejichž katastru mají stožáry s rotory stát, Horní Loděnice a Lipina, ale projekt podpořily a stavební úřad neměl důvod je nepovolit.

Podle starostů budou nezanedbatelným přínosem pro obecní rozpočet. Horní Loděnici, kde má stát šest větrníků, přinese jejich provoz do obecní pokladny půl milionu korun ročně. Lipina může počítat se třemi sty tisíci korunami.

Opoždění spuštění provozu větrníků podle firmy obecní pokladny neochudí. Obce v současnosti sestavují rozpočty na příští rok.

„Schvalovat budeme definitivní rozpočet až v lednu a do té doby bude jasno. Nepředpokládáme, že by smluvní podmínky nebyly dodrženy,“ reagoval starosta Horní Loděnice Gustav Repaň. „S penězi mohou počítat,“ ujistil Přikryl.

Rekreanti a obyvatelé Těšíkova chtěli stavbě zabránit nejen proto, že podle nich zhyzdí krajinu s unikátním biotopem nedaleko přírodního parku Sovinecko, ale obávají se zdravotních rizik, která jsou spojena s provozem zařízení, především infrazvukem.