„Rozhodnutí kraje nemají žádnou oporu v zákoně - není možné vyhodnotit odvolání účastníka řízení jako odvolání jiné osoby a pak ho zamítnout. Spolek podal podnět na prověření nicotnosti rozhodnutí,“ sdělil Olomouckému deníku Josef Kapitán ze Spolku Nízký Jeseník.

Poukazuje také na to, že majitelé nemovitostí, kteří s odvoláním rovněž neuspěli, mají domy vzdálené cca 200 metrů od větrníků. Elektrárny by jim zásadně zhoršily životní podmínky.

Větrníky u Horní Loděnice. Ilustrační foto
Větrníky v Jívové nenaruší panorama Sv. Kopečku, firma už navíc může stavět

Stometrové vrtule

Spolek se ohradil proti závěru pohledové studie, z níž plyne, že kulturní krajinná oblast Svatý Kopeček nebude záměrem přímo dotčena.

„Klíčové sdělení tohoto vyjádření nemá vazbu na realitu, ani na informace publikované ve studii z roku 2018 zpracované stejnou firmou,“ poukázal spolek.

„Větrný park Jívová bude viditelný z jihovýchodní části Olomouce a bude se promítat na Svatý Kopeček, baziliku na Svatém Kopečku,“ poukázal.

Větrníky budou vysoké 150 metrů s celkovým výkonem 12,5 megawattů. Stroje mají průměr rotoru 100 metrů.

Závěr, že chystaná pětice větrníků v Jívové neznehodnotí panorama historického poutního místa, vyplývá z pohledové studie, kterou si vyžádala Rada Olomouckého kraje od specializované firmy.

Radní schvalovali návrh obce Jívová na aktualizaci zásad územního rozvoje (ZÚR), která by nebránila realizaci záměru. Jednalo se o jeden z podkladů.

Schválení pořízení změny krajské plánovací dokumentace budou mít na stole zastupitelé 13. prosince. Pokud aktualizaci ZÚR odhlasují, bude následně zahájeno řízení, ve kterém se ještě budou vyjadřovat dotčené orgány.

Investor připravuje stavbu větrných elektráren na katastru Jívové přes 15 let. Po letech tahanic s odpůrci větrníků v Nízkém Jeseníku má od listopadu v ruce pravomocné stavební povolení. Stavbu chce zahájit co nejdříve.

Nový most přes budoucí východní tangentu pod Svatým Kopečkem. Stavba čeká na posouzení vlivu na životní prostředí - EIA.
Olomoucká východní tangenta je o další krok blíž. Kdy se začne stavět?

Starosta: Absurdní argumentace

Jívová s postojem odpůrců větrných elektráren na katastru obce zásadně nesouhlasí.

„Elektrárny mají stát téměř kilometr od okraje obce, žádných 200 metrů. Navíc kolem Jívové se točí už téměř 20 větrných elektráren, Horní Loděnice mají smlouvu na další tři elektrárny. Proč někomu dokola vadí větrné elektrárny na Jívové? Elektrárny v Jívové sice mají být vyšší, ale budou stát níže. Nehledě na to, že stát podporuje rozvoj zelené energie. Všichni ji potřebujeme. Celá argumentace odpůrců je absurdní,“ reagoval starosta Jívové Jan Pewner.

Větrný park Jívová by měl vyrůst nedaleko jednoho z největších větrných parků v České republice rozkládajícího se u Horní Loděnice.

Na kopci mezi Jívovou a Hraničnými Petrovicemi se roky točí dva nejstarší větrníky na Olomoucku. Velký větrný park za tu dobu vyrostl na kopcích u Rejchartic nedaleko Moravského Berouna.