Obec si s úsovskou společností plácla vloni na podzim. Nabídka byla pro ves ležící na okraji regionu finančně zajímavá.

„Vyjádřili jsme souhlas s realizací záměru a podepsali smlouvu s Úsovskem, a to z jednoho prostého důvodu: pro obec je to významný zdroj příjmu po dlouhou dobu,“ potvrdil starosta Horní Loděnice Gustav Repaň.

Neskrýval, že Úsovsko nabízí lepší podmínky než provozovatel již existující soustavy větrníků, která zahrnuje celkem devět elektráren, z nichž šest se točí na katastru Horní Loděnice.

Vše je však na začátku. K realizaci záměru je nyní zapotřebí provést změnu územního plánu. „Obec již schválila zadání Změny č.1 územního plánu,“ řekl Olomouckému deníku starosta Horní Loděnice.

Vytipovány dvě lokality

Úsovsko v oblasti mezi Šternberkem a Moravským Berounem vlastní pozemky, takže by větrníky realizovalo na svém. Vytipovány jsou celkem dvě lokality. Obě v podstatě navazují na již existující větrný park.

Předseda představenstva zemědělské společnosti Úsovsko Jiří Milek záměr investovat do větrného parku u Horní Loděnice potvrdil. „Půjde o jeden menší park, plus mínus pět stožárů,“ sdělil Olomouckému deníku.

V běhu jsou již podle něj práce na „větrné“ a pohledové studii. S dalšími přípravami, včetně projektu vyčkává investor na potřebnou změnu územního plánu.

Podle starosty Horní Loděnice obec příjem z větrníků nutně potřebuje. Malá vesnice, kde žije na 330 obyvatel, díky tomu letos může vyměnit stávající neekologické zdroje vytápění v mateřské škole a kulturním době za tepelné čerpadlo. Místní nově nemusejí platit poplatky za popelnice.

Milek: Jediný náš projekt

Úsovská společnost zamýšlela postavit tři větrníky u Libiny na Šumpersku. V referendu se obyvatelé postavili proti záměru. Účast však byla tak nízká, že ze zákona by na výsledek hlasování nemusel být brán zřetel. „Nakonec Úsovsko samo od záměru ustoupilo,“ sdělil Olomouckému deníku starosta Libiny Aleš Skála.

Podle Jiřího Milka je Horní Loděnice zatím jediný projekt v rámci větrných elektráren, který je v přípravě. „Nic dalšího v této oblasti ani jinde nepřipravujeme,“ uvedl.

Zemědělská společnost již investuje do fotovoltaiky. Panely nestaví na polích, ale na střechách objektů firmy a plánuje další.

Mezi Horní Loděnicí, Lipinou a Těšíkovem byla v roce 2009 dokončena soustava větrných elektráren o celkovém výkonu 18 megawattů. Jedná se o typ VESTAS V90/2,0 MW. Před třemi lety koupila tuto třetí největší větrnou farmu v České republice chemička Achema Group z Litvy.