„Už několik týdnů postupně zdobíme náměstí květinami a toto je další krok k zatraktivnění centra města,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu, cestovní ruch a sport Markéta Záleská.

VIDEO: Barevné větrníky v centru Olomouce

Zdroj: DENÍK/Daniela Tauberová

Nebyl by však možný bez podpory majitelů domů, na kterých jsou ukotvená ocelová lanka, na nichž větrníky visí.

„Všichni byli nápadem nadšeni a máme dokonce ohlasy i od dalších, že by svým souhlasem s umístěním podobné výzdoby na svém domě rádi podpořili zkrášlování města i v dalších ulicích kolem náměstí,“ ocenila odezvu Markéta Záleská.

Průchod od nákupní galerie k Hornímu náměstí ozdobí celkem 279 duhových větrníků, které jsou upevněné na ocelových lankách ve výšce 5,5 metru.

„Větrníky mají tvar květiny, což je pro Olomouc jasná symbolika. Díky nim se nám nabízí zase nový, ozvláštněný pohled na Sloup Nejsvětější Trojice. Věřím, že se bude líbit jak Olomoučanům, tak i návštěvníkům města, a pohled na pestrobarevnou ulici jim zlepší náladu. To je jeden z našich cílů po nelehké a složité době ovlivněné pandemií, oživit a „rozzářit“ ulice našeho města,“ popisoval vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Kolemjdoucím se nápad většinou líbil. Vytahovali mobily a fotoaparáty a točící se větrníčky si hned fotografovali. „Veselé barvy, větrníčky. Je to sympatické oživení ulice. Je léto, tak proč ne?" usmíval se mladý pár, když v sobotu po poledni pořizoval snímky nové olomoucké výzdoby.

Podobné instalace se už objevily v řadě historických měst po celé Evropě, třeba v Barceloně. V Česku zdobily barevné deštníky například Brno.

V Olomouci se budou větrníky točit do konce října, aby je poté mohla nahradit vánoční výzdoba.