„Při rutinní kontrole byly odebrány vzorky, ty byly vyšetřeny a výsledek je takový, jaký je,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal.

V distribučním skladu veterináři zjistili, že rakouská Berger tradiční šunka neodpovídá kategorii „nejvyšší jakost“, ale jde o „výběrovou“ šunku, u salámu Czabai z Maďarska bylo deklarováno „maximálně 48 procent tuku“, vyšetření však prokázalo 56,6 procenta.

V případě Mecom Uherské klobásy ze Slovenska byla v laboratoři zjištěna přítomnost nedeklarovaného strojně odděleného masa - drůbežího separátu.

 „Uvádění nesprávných údajů při označování potravin je v podstatě klamáním zákazníků,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Dubens tím, že provozovatel skladu dostal pokutu 20 tisíc korun.

Veterináři zakázali prodej výrobků. Na pulty se nedostalo 364 kilogramů šunky, 140 dvěstěgramových salámů z Maďarska a 3 146 kilogramů klobásy ze Slovenska.

To, co odešlo na prodejny, musí společnost stáhnout zpátky a nesmí prodat zákazníkům.

„Jestli se nějaká uzenina dostala na trh a v jakém množství, budeme dále zjišťovat. Zaměříme se i na firmu, která tyto výrobky dodala,“ uvedl ředitel Zatloukal.