Při propagaci cestovního ruchu se vydaly na 444 kilometrů dlouhou pouť nazvanou Trofej Niké Moravia 2007. Po poledni jim startovacím praporkem mávl starosta Šumperka Zdeněk Brož (Nez. volba).

Sedmdesátiletý komfort


Proti minulému roku je vozů méně. „Upřednostňujeme kvalitu před kvantitou. Chceme představit ty nejzajímavější kousky, jaké nejsou běžně k vidění a zaujmou odborníky i laiky,“ řekl za organizátory Evžen Doležal.

Cíl beze zbytku naplnil Josef Zemánek z Prostějova, majitel unikátní šestimístné limuzíny Wikov z roku 1930. Komfort vozu, který je jediný v republice a vyrobili jej v Prostějově, zvyšují křišťálové vázičky i lampičky. Nádherné auto si Josef Zemánek pořídil před dvaadvaceti lety, jezdí s ním ale teprve dva roky. Auto prostě čekalo, až na ně bude čas. Zemánek totiž není typickým veteránistou. Svůj skvost nechodí denně oprašovat. „Máme autodílnu, renovujeme vozy, takže aut mám večer až nad hlavu,“ řekl s úsměvem Zemánek.

V koloně jede hned za Karlem Lopraisem, který je se svou tatrou tradičně v čele. „Jsem z toho dost nervózní. Když se mi auto někde zastaví, tak budou všichni ostatní stát za mnou,“ strachoval se Zemánek. Pak ale vzal do ruky kliku, a když motor limuzíny naskočil na první pokus, oddechl si.

Z Jeseníku do Olomouce


Majitelé zastřešených aut měli při včerejším ranním startu, kdy rtuť teploměru klesla až k nule, výhodu. Řidiči otevřených vozů se museli pořádně obléct. „A pro jistotu máme slivovici,“ prozradila žena z amerického džípu. Celou pouť krajem natáčí Česká televize, která v závěru roku odvysílá dokumentární film.

V sobotu ráno startovali veteráni ze Šternberka a potom se objevili v Hranicích, na Helfštýně, v Přerově, Tovačově a Prostějově. V neděli zamíří na hrad Bouzov, do Mohelnice a do Litovle. Konečný cíl jejich jízdy bude v neděli v půl páté odpoledne na Horním náměstí v Olomouci.