Unikát starý téměř 30 tisíc let si návštěvníci mohou v Handkeho sálu prohlédnout od středy 27. listopadu do neděle 8. prosince. Aby se dostalo na co nejvíce zájemců, prodlouží muzeum otevírací dobu až do 20 hodin.

Transport unikátní keramické sošky v úterý probíhal za mimořádných bezpečnostních opatření, do Olomouce Věstonickou venuši doprovázela ozbrojená policejní eskorta.

„Ještě v úterý ráno se počítalo s tím, že ji na Hanou přepraví policejní vrtulník. Nepříznivé počasí to ale neumožnilo a tak byla převezena policejními vozidly. Pro muzeum je velkou poctou, že může patrně nejdražší archeologický nález představit veřejnosti. Jsem přesvědčen, že neexistuje v České republice známější žena, než je Věstonická venuše,“ míní ředitel VMO Břetislav Holásek.

První víkend Vánočních trhů v Olomouci 2019. Ruské kolo na tržnici
Na vánočních trzích v Olomouci se rozjelo i ruské kolo. Takto vypadaly o víkendu

Dlouho k vidění nebude

Přísná bezpečnostní opatření budou probíhat po celou dobu výstavy. Venuši uloženou ve speciální krabičce a pancéřované vitríně, která zajišťuje optimální teplotu, vlhkost i osvětlení, budou neustále hlídat ozbrojení policisté.

„Věstonická venuše patří k tomu nejcennějšímu, co opatrují české a moravské instituce a je vystavována jen při mimořádných příležitostech. Naposledy ji veřejnost spatřila před pěti lety. Předpokládáme, že tento velmi vzácný kulturní předmět zase po dobu několika let vystaven nebude,“ sdělil generální ředitel Moravského zemského muzea v Brně Jiří Mitáček.

VIDEO: Převoz Věstonické venuše do Vlastivědného muzea v Olomouci. Autor: Policie ČR

Zdroj: Policie ČR

Věstonická venuše ve VMO
- výstava probíhá od středy 27. listopadu do neděle 8. prosince
- pro veřejnost bude muzeum mimořádně otevřeno v pracovní dny od 10 do 20 hodin
- o víkendech je výstava přístupná od 8 do 20 hodin
- vstupné pro dospělé je 100 korun
- vstupné pro děti od 6 let, studenty a seniory je 50 korun
- zvýhodněné vstupné na Věstonickou venuši a expozici o olomouckém orloji je pro dospělé 120 korun a pro děti od 6 let, studenty a seniory je 60 korun

V letadle může explodovat

Věstonická venuše je stará 27 až 29 tisíc let a pochází z období lovců mamutů. Byla nalezena v červenci 1925 v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Soška nahé ženy je vysoká 11,5 centimetru.

V roce 2004 odhadli američtí starožitníci její cenu na 40 milionů dolarů. Výsledky analýz potvrdily, že plastika je vyrobena z jemné hlíny smíchané s vodou. Jsou v ní také malá bílá zrníčka, což může být vysrážený vápenec nebo úlomky kostí.

„Výzkumem v rámci CT scanování se zjistilo, že uvnitř sošky jsou rozsáhlé praskliny, které nejsou propojené s povrchem. V letadle nelze vyloučit, že by soška mohla explodovat. Proto již trváme pouze na přesunu pozemní cestou. Používáme novou ochrannou přepravní schránku a při vystavování speciální krabičku, která byla pro Věstonickou venuši vyrobena přímo na míru,“ popsal Petr Neruda z ústavu Anthropos, který unikátní soubor nálezů z doby lovců mamutů spravuje.

Olomoucká výstava je doplněna o kopii Věstonické venuše, která je vůbec první kopií slavného originálu. Je vyrobena ze sádry a je součástí sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci.

Návštěvníci si také prohlédnou další sbírkové předměty z fondu archeologie VMO. Mimo archeologických nálezů jsou k vidění rovněž kosti tehdejších zvířat, figurína pravěkého člověka a mamutího mláděte.

Ukázka osvobozovacích bojů z konce II. světové války na fortu v Radíkově
Fort Radíkov vzkříšený nadšenci je na prodej. "Zájem veřejnosti upadl"