„Určitě lidí přibývá. Velice mě překvapují osmdesáté ročníky, které chodí více. Nemají žádný problém si nechat poradit, a dokonce s sebou leckdy přivedou i rodiče,“ řekla astroložka Helena Vynikalová z Dubu nad Moravou – Bolelouce.

Jednou z těch, kdo si dodali odvahu a ke kartářce se vydali, je i Vanda Vychodilová z Olomouce. „Byla jsem zvědavá. Ke kartářce jsem šla na doporučení své sestry, která tam byla a měla z návštěvy dobrý pocit. I já jsem pak byla překvapená z toho, že ta žena věděla spoustu věcí, které se mě týkaly. Myslím si, že kartářky můžou člověka povzbudit nebo ho nasměrovat na lepší cestu,“ uvedla dívka.

Lidé využívají těchto služeb, když chtějí poradit, jak se rozhodnout, ale i co se týče jejich dětí. „Ptají se na zdravotní rizika, rodiče chtějí vědět, co jejich děti čeká či jaká bude jejich profese. Dělám i partnerské horoskopy a lidé se ptají i na zaměstnání, zdraví, lásku,“ řekl astrolog Milán Šamárek z Přerova. Ke kartářce Marii Schvábové ze Zábřehu chodí jak muži, tak i ženy a chtějí nejčastěji znát odpovědi týkající se partnerských vztahů, zaměstnání nebo zdraví. „Chodí ke mně lidé od šestnácti až do pětašedesáti, je to různé. Věnuji se tomu už od osmašedesátého roku a lidí přibývá,“ dodala Schvábová.

Pro astrologa jsou důležité tři informace – místo, čas a datum narození. U kartářky je to jiné. Ta zamíchá karty, z nichž si pak člověk několik vybere a kartářka mu je vyloží, řekne mu, co v nich vidí. Společné ale oba vykladači budoucnosti mají to, že musí být velmi citlivými psychology, hlavně v momentě, kdy klientovi mají sdělit nepříjemnou zprávu. „Říkat špatné věci, to je problém. Když je to člověk, o kterém něco vím a alespoň malinko dokážu odhadnout, jak bude reagovat, tak dokážu říct i věci hodně negativní. Jestliže je to ale člověk, o kterém moc nevím, tak mluvím hodně opatrně. Je to velmi citlivé,“ dodal Šamárek.