Zda změnu odsouhlasí, budou členové zastupitelstva rozhodovat v pondělí.

„Zavázali jsme se k tomuto kroku při vzniku současné koalice. Chceme úkol splnit a proto zařazujeme kromě formálních drobností možnost takzvané repliky pro vystupující spoluobčany na jednání zastupitelstva," vysvětlil důvody primátor města Martin Major (ODS).

„Osoba, která má buď na území Olomouce trvalé bydliště nebo zde vlastní nemovitost, má ze zákona o obcích právo na jednáních vystoupit. Podle našeho jednacího řádu je délka tohoto vystoupení stanovena na pět minut. Doposud chyběla možnost repliky, to znamená, že před závěrečným slovem předkladatele jednotlivých materiálů bude mít účastník debaty právo repliky, jejíž délka bude omezena dvěma minutami," dodal Major.

Námitka opozice

Proti době, kdy koalice s návrhem přišla, se ohradil předseda zastupitelského klubu opoziční ČSSD Antonín Staněk.

„Ve volebních programech našich kolegů z minulého období byla řada slibů. Je zajímavé, že je plní až několik měsíců před volbami. Bude se projednávat změna jednacího řádu. My už chceme mít připravené návrhy vyhlášek, návrhy opatření, se kterými půjdeme do zastupitelstva hned po volbách, ne až na konci volebního období," sdělil Staněk, jak chce v případě úspěchu v podzimních komunálních volbách olomoucká sociální demokracie postupovat.

Zasedání zastupitelstva začíná v 9 hodin na magistrátu v Hynaisově ulici 10.